Chrup dieťatka by však mal byť pod kontrolou, odkedy mu vyjdú prvé zúbky a spočiatku ich kontroluje aj pediater. Vo veku troch štyroch rokov je však už preventívna prehliadka a dentálna hygiena nevyhnutnosťou.
Rovnako aj pravidelná hygiena doma, teda umývanie zúbkov tak, ako vám to ukáže zubný lekár, či lekárka alebo dentálna hygienička.
Radšej ako používanie elektrickej kefky dnes mnohí stomatológovia odporúčajú použiť detskú sonickú kefku, ktorá je šetrnejšia k ďasienkam a zároveň dokáže zubný povlak odstrániť oveľa efektívnejšie ako klasická kefka.
Ako postupovať, aby ste predišli zbytočnému strachu a fóbii z návštevy zubného lekára?
1. Vyberajte vždy „baby friendly“ zubnú ambulanciu a stomatológa, ktorý má detských pacientov. Môže to byť váš vlastný zubár alebo zubárka, ale aj ambulancia určená iba detským pacientom.
Dobrý stomatológ, ktorý to s deťmi vie, sa im prihovára priamo, vysvetľuje a s rodičom rieši ďalší postup a odporúčania. Dieťa tak cíti, že má mieru zodpovednosti a rozhodovania, že je rešpektované a nie vydané napospas osudu.
2. Pred samotnou návštevou vysvetlite, čo dieťatko v ambulancii čaká, ubezpečte ho, že nemusí mať obavy a že je tam veľa ohromne zaujímavých vecí, ktoré sa mu môžu veľmi páčiť. Porozprávajte mu o vlastných návštevách v zubnej ambulancii (trhanie osmičiek ale radšej vynechajte). Nemusíte to preháňať s upozorneniami, napríklad, že bude musieť sedieť bez pohnutia, aby ste ho zbytočne nevystrašili.
3. Ak máte sami stres z návštevy, pokúste sa ho predýchať, naozaj nepotrebujete, aby od vás vaše strachy prebralo dieťa automaticky. Dovoľte dieťatku vziať si obľúbenú hračku a ak sa cíti bezpečnejšie, aj sedieť na zubárskom kresle na vás.
4. Čítajte detské knižky o návšteve zubára, určite v kníhkupectve či knižnici také nájdete. Príbehy z bežného života, ako Adamko či Katka zvládli návštevu u zubára, vášmu drobcovi rozhodne pomôžu. Aj keby ste ich mali čítať desaťkrát po sebe.
5. Hrajte sa na zubára! Dovoľte dieťatku, aby sa s vami zahralo, aby vám skontrolovalo chrup, použite na to veci z detského lekárskeho kufríka, alebo pokojne aj baterku a vašu zubnú kefku. Vysvetlite mu rozdiel medzi mliečnym a trvalým chrupom a aj to, že každý zub má svoje číslo. Výsledky vašej zubnej kontroly ho nechajte zapísať do vašej „zubnej karty“, ktorú spolu vyrobíte.
6. Vaše dieťa by vás malo pravidelne vídať pri hygiene zubov, malo by vedieť, že sa o svoj chrup staráte rovnako, ako to žiadate od neho. Ukážte mu všetky pomôcky, zubné nite, medzizubné kefky a vysvetlite mu, na čo sa používajú a že ich bude neskôr používať tiež.