Počas roka absolvuje väčšina školákov aj týždňový pobyt v prírode tzv. školu v prírode v krásnom prostredí našich hôr alebo pri vode. Mnohé deti možno úplne po prvýkrát zažijú aké to je zaspávať v cudzom prostredí a bez prítomnosti rodičov. Otestujú si na vlastnej koži vzájomné vzťahy s kamarátmi a spolužiakmi aj mimo vyučovacích hodín. Ak to zvládli a po návrate sa im doma ústa nezastavili, čo neustále opisovali dopodrobna všetky zážitky, využite to. Začnite spoločne hľadať ideálny letný tábor. Zatiaľ síce pod dozorom a za sprievodu cudzích dospelých, ale ani sa nenazdáte a budete ich vyprevádzať do sveta úplne samých. A už bez dozoru. Takže ako na to?
Vyberajte v predstihu
Nezabúdajte na to, že letný tábor musíte naplánovať pre dieťa dostatočne skoro. Už v apríli, či máji sa rozpredávajú tie najlepšie miesta. Najvyšší čas na objednanie je začiatok júna. Premýšľajte nad tým teda v dostatočnom predstihu, aby ste neskôr neboli v strese a mohli sa rozhodnúť pre tú najlepšiu alternatívu strávenia letných prázdnin.
Spýtajte sa na názor dieťaťa
Existuje mnoho druhov letných táborov a záleží len na tom, čo bude baviť to vaše. Ak chce, stane sa z neho na pár dní skaut, rybár, bádateľ, turista, maliar, rečník, televízny moderátor alebo redaktor, jazykovo zdatný študent, pátrač, zoológ, astronóm alebo plavec, tanečník, indián, či športovec.
Porozprávajte sa s ním
Vysvetlite aj dieťaťu, kam presne pôjde, čo tam bude robiť a ako sa má zachovať v krízových situáciách. Poučte ho o možných rizikách, o tom, ako sa má správať a dbať na svoju vlastnú bezpečnosť. Aj tak sa učí byť samostatné, disciplinované a zodpovedné. Samozrejme, hlavným cieľom je, aby sa dobre zabavilo. Aby zažilo niečo nové, inšpirujúce a spoznalo nových kamarátov – to mu nezabudnite povedať tiež. Ideálne je, ak má dieťa kamaráta, s ktorým môžu ísť na letný tábor spolu. Navzájom si tak budú pomáhať a nebudú sa cítiť osamelo.
Ubezpečte dieťa, že vám môže kedykoľvek prostredníctvom vedenia tábora zavolať. Povedzte mu, že za ním môžete kedykoľvek prísť.
Rozhodujte sa opatrne a preverujte
Treba si dať pozor na to, akú agentúru, centrum voľného času alebo cestovnú kanceláriu si vyberiete. Na niekoľko dní im predsa zveríte to najdrahšie, čo doma máte, preto vyberajte rozvážne. Dajte na odporúčania a referencie ostatných rodičov, na skúsenosti tých, ktorí už s danou agentúrou spolupracovali. Nechajte si všetko vysvetliť a pýtajte sa na to, čo je pre vás dôležité. Od zdravotného zabezpečenia, dobrého ubytovania, cez stravu, až po samotný program letného tábora, dobrých a skúsených inštruktorov.
Týždňové tábory na Slovensku:
– najčastejšie sa stretnete s tábormi, ktoré sú zamerané na pobyt v prírode a turistiku,
– vodný svet, atrakcie na kúpaliskách, plávanie,
– jazykové pobyty spojené s hrami a športom,
– pobyty zamerané na umenie a tvorivé dielničky,
– zamerané na tradičné a netradičné remeslá,
– dobrodružné, so zameraním na prácu detektíva, odoberanie odtlačkov, prácu na prípadoch,
– výcvik jazdenia na koni,
– tanečné s výučbou baletu, ľudových a moderných tancov,
- ale i netradičné športy, indiánske, fotografický tábor, ZOO tábor, na bicykloch, s pohľadom do minulosti a mnohé ďalšie.
Tábory v zahraničí:
– pobyty pri mori,
– jazykové pobyty spojené s hrami a kúpaním v mori,
– spoznávanie iných krajín, kultúr a výlety k známym pamiatkam.
Pri ceste do zahraničia si zistite, akú vekovú hranicu by malo dieťa dosiahnuť.