Priniesli ste si svoj voňavý batôžtek z pôrodnice a chceli by ste zaznamenať jeho prvé okamihy? Ak pred návštevou ateliéru uprednostňujete fotenie v pohodlí domova, tu je pár rád, ako to zvládnuť čo najpohodovejšie.
Čas fotenia a hra so svetlom
„Dôležité je, aby ste sa sústredili na samotné fotografovanie a zbytočne ho nepredlžovali,“ hovorí fotografka Silvia Litva Polak. Ku klientom prichádza v čase, keď ešte bábätko spí. V tichosti si porozkladá rekvizity a pripraví fototechniku.
Silvia Litva Polák počas domáceho fotenia.
Z pohľadu fotografky
„Keď sa fotí doma u klienta, zbytočný stres z balenia pre mamičku odpadá. Zato fotograf toho musí nachystať a pobaliť oveľa viac. Zobrať zábleskové svetlá, softboxy, prenosné statívy, pozadia, odrazky, rôzne objektívy, fotoaparát, záložný fotoaparát, baterky, káble, pamäťové karty, notebook a, samozrejme, rekvizity a rôzne textílie,“ vymenúva fotografka.
Hoci fotí detičky v ateliéri, často ju žiadajú mamičky o fotografovanie novorodeniatka v domácom prostredí. Podľa jej slov, ideálne je stretnúť sa s mamičkou ešte pred fotením, alebo si aspoň elektronicky vymeniť zopár nápadov a priblížiť si podmienky. Zaujíma ju najmä:
- dispozícia bytu alebo domu, kvôli správnemu osvetleniu,
- zisťuje, v ktorej izbe by sa dala spraviť prevažná časť fotografií,
- ak sa na fotenie vyberie spálňa, treba dbať na to, aby v pozadí nebolo nič rušivé,
- dobré je, keď mamička pošle zopár fotografií oblečenia, ktoré na fotografovanie nachystala.
Výhody fotografovania doma
- Mamička má všetko po ruke, nemusí bábätko obliekať, následne dávať do autosedačky, premiestňovať v aute, nosiči alebo kočíku.
- Nemusí bábätku meniť režim a spoliehať sa, že mu dobrá nálada po prebudení vydrží aspoň na začiatok fotenia.
- Mamička nemusí so sebou brať všetko oblečenie, čiapočky a doplnky, o ktorých si myslí, že v nich drobec bude vyzerať milo.
- Odpadáva aj balenie hračiek a fľašiek, vrátane prípravy umelého mliečka, ak dieťatko nedojčí.
Užitočné rady od fotografky
Veľmi dôležité je dbať na to, aby bábätko aj mamička boli zdraví, aby sa pri fotení cítili komfortne. Samozrejme, vo photoshope sa nejaký ten „škrabanček“ dá odstrániť, ale opuchnuté oči ťažko. V takýchto prípadoch je oveľa lepšie termín na fotenie posunúť.
Ešte pred samotným fotením si určite priority. Aj keď všetky oblečenia sú krásne, bábätko nie je modelka, ktorá musí všetky outfity odprezentovať. Samozrejme, ak si to mamička praje, môžeme využiť aj rôzne outfity a štylizácie. U chlapcov napríklad malého rybára na lodičke, kuchára v kuchyni alebo škriatka v lese na drevenej postieľke.
U dievčatiek sú to väčšinou víly s krídelkami, princezné s kvetinovými čelenkami alebo zlatými korunkami. Možností je neúrekom.
Netreba zabudnúť ani na fotenie rodičov s bábätkom. Ideálne všetkých troch dokopy a aj oboch zvlášť s bábätkom. A ak má novorodenec súrodencov, tak, samozrejme, aj tých.
Pripravte si jednofarebné, ideálne biele vrchné oblečenie pre všetkých členov rodiny.
Detaily
Veľmi pekne vyzerajú na fotografiách detaily a sú neskôr aj dobre použiteľné do koláží a do kalendárov. „Pôsobivé sú aj porovnávacie fotografie, napríklad nohy a ruky otecka, mamičky a dieťaťa,“ hovorí skúsená fotografka.
Okrem fotografií vytvára aj krátke videá na pamiatku, ktoré si neskôr môžu členovia rodiny vložiť do rodinných filmov. „Rodičia milujú chronologické fotografovanie a točenie krátkych videí. Takto majú zachytené postupné zmeny svojej ratolesti a pre dieťa to je pamiatka na celý život,“ dodáva fotografka.