Nebezpečné pricviknutie
U bábätiek sa pruh prejaví často po veľmi silnom plači, ale nevzniká priamo z neho, ako si často rodičia myslia. Dieťatko musí mať genetickú dispozíciu oslabenej brušnej steny a po veľkej námahe sa pobrušnica vyklenie do niektorej z oblastí.
Objavuje sa buď vo forme pupočného pruhu (vyklenutie pobrušnice do oblasti pupka), slabinového pruhu (v oblasti slabín) a formou vnútorného pruhu (vyklenutie vnútrobrušnej blany smerom k vnútorným orgánom).
Spolu s blanou sa však môže do podkožnej oblasti dostať aj časť niektorého z orgánov – u dievčatiek často vaječník, u všetkých detí slepé črevo.
A práve to predstavuje veľké riziko, najmä ak dôjde k pricviknutiu tohto orgánu v blane. Prejavuje sa to nepokojom dieťatka, prípadne zvracaním a bolesťami brucha či podbruška.
Slabinový treba operovať
Zvyčajne si však rodičia všimnú počiatočné príznaky vznikajúceho pruhu, a to vystúpenie pupka, pokiaľ ide o pupočný pruh, alebo hrču na niektorej zo slabín. Pokiaľ sa pruh prejavuje zmenou farby kože, bolesťami a zatvrdnutím v tej oblasti, treba ísť s dieťatkom okamžite k lekárovi.
Pokiaľ nie je pruh bolestivý a mäkký, rovnako by ho mal čo najskôr vidieť lekár a posúdiť stav a potrebu chirurgického zákroku. Pri pupočnom pruhu, pokiaľ nie je výrazný a nemení sa, sa môže stať, že pruh sám vymizne.
Pri slabinovom pruhu je jediným riešením operácia, pretože spontánne nezmizne. Ide o kratučký chirurgický zákrok a deti sa po ňom zvyčajne veľmi rýchlo zotavia, o to viac treba dbať na vhodnú rekonvalescenciu, aby sa daná oblasť extrémne nezaťažovala aspoň niekoľko týždňov.
U detí, na rozdiel od dospelých, sa pruh zvyčajne nevracia.