Prečo je vhodné pečatenie detských zubov
Pečatenie je veľmi jednoduchou, nebolestivou a účinnou prevenciou vzniku zubného kazu. Robí sa u detí na práve prerezaných „dospeláckych“ zuboch, ktoré majú oproti zubom mliečnym hlboké jamky a ryhy. V nich sa lepšie darí baktériám v zubnom povlaku, pretože tieto ryhy sa deťom ťažko čistia. Rodičia mnohokrát ani nevedia, že sa deťom prerezala trvalá šestka, nakoľko tam nevypadáva žiaden mliečny zub, a potom deti prichádzajú už s pokazenou trvalou stoličkou, – prízvukuje zubný lekár MUDr. Aurel Ducko.
Pečatia sa len zuby s okluzálnou plôškou, teda so žuvacou hranou, ako sú stoličky, črenové zuby a takzvané slepé jamky na horných a dolných šestkách.
Kedy a ako sa detské zuby pečatia
Pečatí sa optimálne ihneď po prerezaní prvých stálych zubov, čiže okolo šiesteho roka veku. Ide o rýchly a hlavne nebolestivý zákrok, ktorý deti veľmi dobre zvládajú. Po kontrole, či sa v ryhách žuvacej plôšky nenachádza zubný kaz, sa tieto vyčistia napr. rotačnou zubnou kefkou, miesto pečatenia sa naleptá, vypláchne, nanesie pečatidlo, ktoré osvietime polymerizačnou lampou, aby stvrdlo.
Pečatidlo je vlastne ochranná látka, ktorá stvrdne ako plomba a vytvorí tak na zube plôšku. Je to ako štít, ktorý nedovolí nečistotám a baktériám, aby sa dostali do maličkých zárezov, priehlbiniek a rýh zuba.
Najčastejšie sa u detí stretneme s bielym pečatidlom
Pečatidlá sú dostupné biele, priesvitné, alebo vo farbe zuba. U detí sa používajú zvyčajne biele pečatidlá, kvôli lepšej kontrole. Vtedy aj rodič dokáže doma rozoznať, či je pečatidlo v poriadku.
Dôležitá hygiena
Pečatenie je vhodnou prevenciou proti zubnému kazu, ale netreba zabúdať, že nám nenahradí dôležitú základnú hygienu a starostlivosť o detské zúbky.
O detské zuby sa treba starať poriadne, odporúča sa až do 12. roku veku dieťaťa pri čistení zuby kontrolovať prípadne pomôcť s dočistením. Samozrejme, nezabúdať na preventívne prehliadky u zubára. Vtedy sa skontroluje i pečatený zúbok.