Nedoliehajúci sval
Grckanie spôsobuje tzv. (čiastočný) reflux, teda spätný tok mlieka zo žalúdka, ktorý vzniká nezrelosťou tráviaceho systému. Sval, ktorý uzatvára žalúdok, nedolieha správne a mlieko spolu so žalúdočnými kyselinami sa vracia cez pažerák až do ústnej dutiny.
Pokiaľ sa u bábätiek grckanie mlieka opakuje príliš často a je masívne (prejavuje sa naozajstným vracaním nielen „vybehnutím“ trochy mlieka), je vhodné konzultovať tento stav s pediatrom.
Príliš časté vracanie dráždi pažerák, bábätká sa necítia komfortne, bývajú podráždené, nervózne a plačlivé. Zvyčajne nepokojne spia a môžu aj menej papať a priberať. Vtedy treba spozornieť.
Hlavne vertikálne
Dieťatko, ktoré viac grcká, treba po nadojčení či nakŕmení nechať odgrgnúť, vhodné je aj, aby ležalo s podloženou vrchnou časťou telíčka a hlavou. Pozor však na správne podloženie.
Niekedy sa čiastočný reflux prejaví u detí, ktoré trpia vrodenou neznášanlivosťou bielkoviny kravského mlieka, vznik refluxu môžu podmieniť aj vrodené neurologické choroby, choroby horných dýchacích ciest, alebo zhoršenie zdravotného stavu pri chorobách a prerezávaní zubov.
Zvyčajne sa čiastočný reflux u bábätiek prejavuje len prvých niekoľko mesiacov života a do prvého roka vymizne.
Bábätká s refluxom by mali byť pri kŕmení vo zvislej polohe, treba dať pozor na prejedanie a hltanie vzduchu, ktoré reflux zhoršujú. U nedojčených detí sa komplikovanejšie stavy refluxu liečia špeciálnymi diétami v podobe umelých mliek s antirefluxným účinkom.
U dojčených bábätiek niekedy stačí zmeniť polohu pri dojčení, prípadne častejšie dojčenie (dieťatko nevypije až také veľké množstvo mlieka naraz).
V najzávažnejších, ale zriedkavých prípadoch, kedy ide o vrodenú chybu vývinu pažeráka, sa problémy riešia chirurgickým zákrokom.