Hudobný sluch sa dá rozvíjať
Ak ste sa ako rodič rozhodli rozšíriť obzor svojho dieťaťa a chcete, aby sa naučilo hrať na nejaký hudobný nástroj, napriek tomu, že si myslíte, že dieťa hudobný sluch nemá, nezúfajte. Stačí, aby malo pozitívny vzťah k hudbe a aspoň malú schopnosť hudbu a rytmus vnímať a počúvať. Tak ako sa učíme čítať alebo písať, tak sa dá postupne naučiť i vnímať hudbu, učiť sa hrať na hudobný nástroj, dokonca sa približovať aj k učeniu presných tónov (ako pri absolútnom hudobnom sluchu). Je to hlavne v správnej pozitívnej motivácii a trpezlivosti.
A hudba je nielen pekným spestrením voľného času, ale i liekom na mnohé trápenia, pomáha nám pri správnom nastavení, navodzuje atmosféru a pomáha aj pri učení a sústredení. Mnoho hudobníkov má pestrejší a emocionálne bohatší život ako ľudia, ktorí sa o hudbu nezaujímajú.
Hudobná výchova je povinný predmet na základnej škole
Veľmi veľa však závisí od učiteľa, či hudbu, ktorá je takpovediac všade okolo nás, žiakom ukáže v jej kráse, alebo ju možno niektorým znechutí. Skúsme sa viac zamerať na pocit vnímania hudby, jej počúvanie a vplyv na naše emócie a predstavivosť.
Pomáha nám hudba pri učení?
Pravdou je, že hudba nás môže uvoľniť a zbaviť stresu. Ak sa chcete učiť spolu s hudobným „pozadím“, vyberajte skôr pomalú, príjemnú, viac oddychovú hudbu a melódiu, ktorá vás nebude rušiť, ale len vytvorí akúsi kulisu. Hudba je príjemným spestrením času aj medzi učením, na uvoľnenie v krátkych prestávkach. Na oddych sú dobre odskúšané meditačné melódie a zvuky prírody. Štúdie dokázali, že pri počúvaní klasických diel (napríklad W. A. Mozart) sú deti sústredenejšie a disciplinovanejšie.
Rôzne výskumy sa zameriavali najmä na to, že hudba ako taká nám pri učení môže pomôcť (v mnohých prípadoch mala ale neutrálnu funkciu). Musí to však byť hudba, ktorá sa nám páči a nevyrušuje nás.
Učíme sa hudbu vnímať a počúvať
V neposlednom rade – deti sa učia hudbu počúvať. Pri návšteve koncertov alebo divadla budú dobrým a vnímavým publikom, ktoré rozumie danému dielu. Hudba pomáha rozvoju našich emocionálnych a duševných vlastností a stimuluje v nás vizuálne obrazy, fantáziu a predstavivosť, čo je pre deti nesmierne dôležité.