Mama ako motivácia
Zručnosti bábätka sa pritom rozvíjajú každým dňom. V prvom mesiaci života je schopné v krátkych úsekoch vnímať, keď sa nad ním skláňate a prihovárate sa mu, spievate alebo usmievate sa naň.
Robte to čo najčastejšie! Pokojne mu aj čítajte, rozprávajte sa sním. Pomáhate tým jednak upevňovať vašu vzájomnú citovú väzbu a pocit spolupatričnosti, zároveň pomáhate rozvíjaniu mozgových prepojení a kognitívnych schopností dieťatka.
V nasledujúcich mesiacoch sa postupne rozvíja pohyb a koordinácia ručičiek.
Šuchotavé, lesklé, farebné a pestré
Toto obdobie je veľmi vhodné podporiť jednak podnetmi v podobe hračiek z rôznych materiálov – zrakové a hmatové vnemy, a neskôr sa pridá aj ochutnávanie (keď drobček objaví, že ústami sa dá úžasne spoznávať svet okolo neho). Len nezabúdajte na bezpečnosť a kvalitu ponúknutých hračiek.
Hračky je vhodné aj zavesiť nad hrudník bábätka tak, aby ich rúčkami dočiahlo. Postupne zistí, že sa ich dokáže dotýkať, rozhýbať ich, či zastaviť.
Pasenie koníkov
Bábätko v polohe na brušku postupne zdvíha hlavičku, voláme to, že pasie (koníky, ovečky). Na bruško ho dávať je potrebné čo najčastejšie, keď bdie a ukladať ho na pevnú podložku. Spevňujú sa tým svaly chrbta a je to kľúčové obdobie pre jeho ďalší psychomotorický vývoj.
Trénuje sa tak proces postupného vzpriamovania sa, koordinácia pohybov, rovnováha. Je vhodné stimulovať bábätko k paseniu aspoň 5 – 6-krát za deň na niekoľko minút.
Bábätko môžete zaujať hračkou, ktorú treba dať do výšky jeho očí, keď sa vzpriami nad podložku (pozor, nie príliš vysoko, aby nezakláňalo hlavičku), a zároveň do vzdialenosti maximálne 20 – 30 cm pred neho.
Gúľanie na fitlopte
Pre zmenu môžete vyskúšať polohovanie bábätka na fitlopte, kde ho položíte rovnako na bruško (na látkovú plienku) a posúvate niekoľko centimetrov vpred a vzad, vľavo a vpravo. Dieťatko má pokrčené stehienka, tzv. na žabku.
Pozor, neťahajte bábätko do sedu! Odborne správne to vie spraviť len lekár (pediater či neurológ). Pre spevňovanie krčných a chrbtových svalov úplne postačuje „pasenie“.
Na bruško bábätko v tomto veku neukladajte v čase, keď spinká, pre nevhodnú polohu nožičiek a riziko problémov s dýchaním.
Prevracanie a kopkanie
Postupne sa bábätko začne prevracať z chrbátika na bok a na bruško. Cvičte s ním tak, že keď leží na chrbátiku, nožičkami smerom k nám, chytíte ho jednou rukou v páse a pomalým plynulým pohybom ho otáčajte na bok. Rúčka, okolo ktorej sa obracia, musí zostať tesne pri jeho telíčku.
Čo najviac podporujte prirodzený pohyb dieťatka nožičkami. Je zdravý nielen pre motorický vývin, ale aj pre zdravé črievka a pôsobí preventívne voči kolikám. Nechajte ho kopkať!
Prevracanie sa z chrbta na bruško a naspäť môžete neskôr podporiť aj skrížením nožičiek a podržaním nakračujúcej nôžky a zatlačením na zadoček, pás alebo ramienka. Približne v 6. – 7. mesiaci vie dieťatko tento pohyb samo aj reverzne.
Povzbudenie k pohybu
Dieťatko nikdy neposadzujte, do sedu sa dostane úplne prirodzené samo a oveľa neskôr, ako sa nesprávne traduje (že 6-mesačné deti už samostatne sedia).
Keď sa začne dieťatko plaziť alebo loziť, je dobré ho povzbudzovať k pohybu. Skúste ho motivovať zaujímavými predmetmi alebo hračkami, aby prekonávalo vzdialenosti.
Dlhé, aj niekoľkomesačné štvornožkovanie je pre správny vývoj pohybového ústrojenstva a následnú chôdzu skvelý predpoklad.
Chodiť sa naučí. Samo!
Nikdy dieťatko neučte chodiť. Dokáže to aj samo, a tak je to úplne prirodzené a naozaj veľmi dôležité. Nielen z fyziologického hľadiska, ale aj pre psychický vývin.
Neťahajte ho za ruky, neponúkajte zbytočné „chodúľky“. Zo štvornožkovania sa postupne začne zdvíhať a stavať na nôžky, neskôr chodiť popri nábytku a až keď bude naozaj pripravené, spraví prvý krok do priestoru. S veľkou chuťou, radosťou a pod vaším dohľadom.