Oživovanie dieťaťa
Už na školách nás ako malé deti učili, ako podať prvú pomoc. Je rozdiel medzi oživovaním dieťaťa a dospelého. „Pri deťoch by sa malo začať s úvodnými piatimi vdychmi do úst, následne 30-krát stlačiť hrudník, dva vdychy a opakovať to bez prestávky, kým sa dieťa nepreberie. Rozdiel je aj v tom, koľko vzduchu vdýchnete do dieťaťa – má ísť LEN o obsah z úst. Pri dospelom je to celý obsah pľúc,“ hovorí hlavný inštruktor kurzov prvej pomoci Falck Academy Miroslav Nagy.
Oživovanie tehotnej ženy
V podstate je zachovaný rovnaký postup, nie je rozdiel v počte vdychov a v počte stlačení hrudníka, nestláča sa ani inde hrudník. „Tehotná žena sa uloží taktiež na pevnú podložku na chrbát, plod sa však snažíme orientovať na jednu stranu.“
„Ešte raz zdôrazňujem, kým pri deťoch je dôležité urobiť päť úvodných vdychov a začať so stláčaním hrudníka privolaním pomoci (predpokladá sa totiž respiračné zlyhanie), pri dospelých sa začne najprv so stláčaním hrudníka (je totiž predpoklad skôr kardiálneho zlyhania),“ dodáva Miroslav Nagy. V prípade, že sa v blízkosti nachádza automatický externý defibrilátor (AED), netreba sa obávať ho použiť. Ten sám vyhodnotí stav človeka a podľa toho výboj buď vydá, alebo nie, pričom pokyny pre používateľa vydáva v slovenskom jazyku. Zachrániť život s ním tak dokáže aj laik.
Čo urobiť ako prvé, keď nájdete dieťa či dospelého bez pohybu:
1. Vedomie – oslovte ho, potraste ramenom, urobte bolestivý podnet na trapézovom svale
2. Dýchanie – vyšetrite zrakom (dvíhanie hrudníka), sluchom (priložte ucho k ústam), hmatom (položte ruku na hrudník)
3. Ak nereaguje ani nedýcha:
a) Pri dieťati – najprv konajte, potom volajte. Zistite, či mu nejaký predmet nebráni v dýchaní.
b) Pri dospelom, najprv volajte 155, a potom začnite s oživovaním.
4. Bočná stabilizovaná poloha