Začnite včas
Možno odkladáte tieto informácie na neskoršie obdobie, nezabudnite však, že to už môže byť aj príliš neskoro. Už malé deti by sa mali učiť o tom, že ich telo patrí iba im a niektoré jeho časti sú intímne.
Množstvo rodičov si myslí, že má deti pod dohľadom, nenecháva ich v spoločnosti cudzích ľudí osamote, a preto sú v bezpečí. Pritom nie je vôbec neznámy fakt, že najčastejšími obťažujúcimi sú blízke či známe osoby detí, známi ľudia alebo iné deti. A to už aj u najmenších detí pod 5 rokov.
O čom a ako s deťmi hovoriť?
– O intímnych častiach tela. Ideálne ich pravými menami. Už s predškolákmi je namieste hovoriť o intimite, o tom, ako sa jednotlivé orgány správne pomenúvajú. Pomôcť vám môžu detské atlasy ľudského tela, rozmanité skladačky, náučné hračky a podobne.
– Rovnako je potrebné s deťmi hovoriť o tom, že tieto intímne partie sú iba ich a nie sú povinní ich nikomu ukazovať a nechať nikoho na ne siahať. Vysvetľujte im, že vy ako rodičia sa o nich staráte a môžete ich vidieť nahých, rovnako aj lekári vo vašej prítomnosti.
– Nikto iný nemá právo sa ich na týchto miestach dotýkať, ale ani žiadať, aby sa ich deti na rovnakých miestach dotýkali, alebo sa na ne pozerali. Upozornite ich, že niektoré dotyky môžu byť príjemné, no napriek tomu sú neželané a nikto nemá právo sa ich takto dotýkať.
– Zdôraznite, že nik od nich nemôže žiadať ani, aby sa s ním dieťa akokoľvek fotilo alebo nakrúcalo bez vášho vedomia.
– Vysvetlite im, že ich rovnako nikto nemôže žiadať, aby mali spoločné tajomstvo týkajúce sa akýchkoľvek hier, dotýkania sa a podobne. Učte deti, aby sa nenechali podplácať sladkosťami alebo čímkoľvek iným.
– Naučte deti, ako sa môžu dostať z nepríjemných situácií, najmä s dospelými, pri ktorých môžu mať problém v komplikovaných situáciách nájsť správne slová. Vysvetlite im, že pokiaľ sa im čokoľvek nebude páčiť, môžu sa vyhovoriť, že potrebujú ísť na toaletu a čo najrýchlejšie sa dostať k inému dospelému človeku, ideálne k vám. Dohodnite si tajné heslo – slovo, ktoré vám v prípade nebezpečenstva povedia.
Ubezpečte deti, že ak sa im niečo podobné prihodí, nemôžu za to ony a nebudú mať z toho žiadne problémy. Udržujte s nimi čo najužší dôverný vzťah tak, aby vždy vedeli, že sa na vás môžu s dôverou obrátiť. Vysvetlite im, že všetky tieto veci platia rovnako pre všetkých – aj pre ľudí, ktorých poznajú, a iné deti.