Najprv teploty, potom výsyp
Teploty, resp. až horúčky, sú nečakané, zvyčajne veľmi vysoké a môžu trvať 2 – 4 dni. V tomto rozmedzí môžu prechodne klesnúť a zase prudko vystúpiť. Keď dôjde k definitívnemu odzneniu vysokých teplôt, dochádza k typickému výsypu na tele dieťatka.
Zvyčajne sa objavujú najprv na krku a končatinách, postupne na trupe či celom tele dieťaťa (najmenej na tvári). Vyrážky sú drobné, začervenané, no nesvrbivé. Choroba je pomerne známa u mamičiek najmenších detí, keďže sa objavuje práve u pacientov do troch rokov.
Zrážať horúčky je nevyhnutné
Šiesta detská choroba, po latinsky exanthema subitum, môže byť nepríjemná a nebezpečná práve vďaka vysokým teplotám, ktoré je potrebné pozorne sledovať a znižovať, ak vystúpia nad 38,5° C.
Veľmi vysoké teploty sa často prejavujú u najmenších detí, bábätiek do jedného roka. Horúčky vyššie ako 39 °C sú nečakané a vydesia rodičov. Treba ich okamžite znižovať, keďže môžu následne prejsť do febrilných kŕčov, ktoré znamenajú priame ohrozenie života dieťatka.
Pomôžu antipyretiká (lieky na zníženie teploty) ale aj zábaly. Pridružiť sa môžu aj ďalšie príznaky v podobe prechladnutia a nádchy, či nepríjemného kašľu. Nevyhnutný je pokoj na lôžku v čase vysokých teplôt a obmedzenie fyzickej aktivity do úplného odznenia ochorenia.
Pomôže dostatok tekutín a najmä nepodľahnúť panike z vysokých teplôt a pre istotu sa rýchlo poradiť s lekárom. Na šiestu chorobu, keďže ide o virózu, sa antibiotiká nenasadzujú.