Komunikujte od prvej chvíle
Rozprávajte sa s deťmi už od narodenia, aj napriek tomu, že vám ešte pár mesiacov nebudú odpovedať. Hovorte s dieťatkom tak, akoby malo odpovedať na vaše slová, aj keď vám to bude zo začiatku pripadať zvláštne. Opisujte nahlas rôzne činnosti – napríklad prebaľovanie, kúpanie či kŕmenie. Odpovedajte na všetky zvuky, ktoré bábätko vydáva, pretože to je jeho spôsob, ako odmalička komunikuje. Takto reaguje na vaše prejavy a zároveň sa učí, ako reagovať aj na prejavy ostatných. Bábätko potrebuje vedieť, že mu rozumiete a ste tu pre neho. Okrem toho sa učí jazyk, sleduje vaše pery, mimiku a gestá a neskôr to začne napodobňovať.
Buďte vzorom
Ale takým reálnym. Nesnažte sa byť nasilu rodičom – superhrdinom a ukážte deťom, že aj vy sa občas mýlite, no viete priznať svoje chyby a ospravedlniť sa. Vďaka tomu si deti uvedomia, že nemusia byť dokonalé a je v poriadku, ak občas zlyhajú. Dajte im však pocítiť, že aj v takýchto prípadoch im stojíte na blízku. Povzbuďte ich, vypočujte si ich a poraďte im, ako sa postaviť k neúspechu. Aj vďaka takémuto postoju z vášho dieťatka vyrastie empatický človek, ktorý bude vedieť pomôcť druhým.
Ukážte svoje pocity
Dá sa povedať, že empatia je základným pilierom sociálnej, ale aj emocionálnej inteligencie a dá sa jej naučiť. Neignorujte vlastné ani detské pocity a hovorte o nich. Keď sa vám zdá, že je vaše dieťatko smutné, nervózne či nahnevané, povedzte to a opýtajte sa, prečo je to tak a čo môžete robiť. Rovnako rozprávajte aj o svojich pocitoch. Nezabúdajte však aj na tie dobré pocity. Keď máte radosť a tešíte sa z niečoho, podeľte sa o to s deťmi. Nebojte sa, že kvôli tomu z detí vyrastú precitlivené bytosti.
Pozor na disciplínu
Vychovávate deti odmenami a trestami, alebo sa im vyhrážate bitkou po zadku? Na sociálnej inteligencii detí tieto výchovné techniky nepridávajú. Deti si takéto zaobchádzanie osvoja a budú po ňom siahať aj v živote. Metódou odmien a trestov môžete svoje dieťa od seba odohnať, alebo docielite to, že vám bude klamať, vyhýbať sa vám a zastierať svoje skutočné pocity.
Podporujte priateľstvá
Ľudia sú spoločenské tvory, ktoré k životu potrebujú iných ľudí. Nemusí ich byť veľa, ale nadväzovanie priateľských vzťahov patrí k našej podstate. Zoznamujte svoje bábätko s inými deťmi, aj keď spočiatku sa deti spolu nevedia hrať. Je dôležité, aby deti prichádzali do styku s inými rovesníkmi, čím si budujú nielen sociálnu inteligenciu, ale sa aj socializujú. Pomôžte deťom vybudovať si pevné priateľstvá tým, že im s partnerom budete prvými priateľmi. Choďte s nimi na ihriská a neoberajte ich o zážitky zo škôlky a prvé priateľstvá tým, že s nimi ostanete doma.
Učte deti hrou
To, že sa bábätká nevedia hrať s hračkami ani rovesníkmi, ešte neznamená, že sa nevedia hrať vôbec. Pre detičky je hrou aj obyčajná interakcia s rovesníkmi alebo dospelými. Dotyky, požičiavanie alebo „kradnutie“ hračiek, alebo pozorovanie okolia sú tiež spôsoby socializácie detí, ktoré sú zároveň aj hrou. S tým prichádzajú aj prvé detské konflikty. Prejavte deťom dôveru a nechajte ich, nech sa tieto nevinné hádky pokúsia vyriešiť medzi sebou. Aj takto si zvyšujú svoju sociálnu inteligenciu.