Každý vzťah je hlavne o dôvere. A súčasťou kvalitne fungujúceho vzťahu je nastavenie pravidiel a hraníc, akými sa bude vzťah riadiť tak, aby ani jedna strana nemala pocit zneužívania, využívania vrátane nakladania so spoločnými peniazmi a majetkom.
Každý vlastný účet na osobné výdavky
Každý z partnerov má vlastný osobný účet a z neho si financujú osobné výdavky, napr. na oblečenie, koníčky, stretnutia s priateľmi, či služby spojené so športom, kozmetikou, kaderníctvom a pod.
Osobitný – samostatný účet na spoločné výdavky
Náklady spojené s úhradou na bývanie (úvery, sporenie, rezerva na neplánované výdavky), stravovanie (varenie doma, reštaurácie, oslavy), na bežnú prevádzku/ údržbu domácnosti (rôzne opravy/ úpravy, upratovanie, čistiace produkty alebo služby) súvisiace s prevádzkou spoločnej domácnosti, sa hradia zo samostatného, zvlášť zriadeného bankového konta. Partneri naň vkladajú rovnakú sumu peňazí tak, aby celkovo dokázala pokryť všetky výdavky. Sem spadajú aj výdavky na starostlivosť a výchovu detí. Vlastných alebo adoptovaných. Z osobitného – spoločného účtu – sa môžu hradiť aj dlhodobejšie alebo krátkodobejšie, no finančne či časovo náročnejšie investície, ako sú dovolenky, kúpa auta, chalupy, záhradky atď.
Jeden spoločný účet na príjem aj výdavky
Táto forma spravovania rodinných financií je prejavom skutočne hlbokej dôvery a vzájomnej spolupráce partnerov, nakoľko si vyžaduje toleranciu, disciplinovanosť a úplnú otvorenosť v príjmoch. Teda žiadne tajnosti, skryté kontá, tajomné úniky financií či záhadné investície.
Všetky príjmy odchádzajú na jedno bankové konto a k nemu sú vydané dve, prípadne viac platobných kariet (pre rodičov, neskôr pre deti), s možnosťou nastavenia denného/ mesačného limitu spotreby.
Vyskúšať si treba rôzne alternatívy spravovania rodinných financií a postupne čas ukáže, ktorý komu a v akej forme bude vyhovovať. Vždy sa dá prejsť na iný systém, dôležité je, aby vyhovoval obom partnerom.