Krik o našu pozornosť sa môže prejaviť rôzne. V závislosti od veku, skúseností, ale aj temperamentu a charakterových vlastností našich detí. Nebýva veľmi príjemný, tak ako každé volanie o pomoc, zapne alarm v našich mysliach a my sa toho nepríjemného zvuku chceme rýchlo zbaviť.
A práve vtedy sa zvyčajne všetky problémy ešte znásobia a skomplikujú. Chceme ich hneď a rýchlo vyriešiť. Prečo to ale neskúsiť opačne? Jednoducho, spomaliť a začať počúvať? Seba, deti, partnera, kolegov, priateľov, ľudí, ktorých denne stretávame.
Týchto niekoľko otázok nám môže pomôcť pri ceste k spomaleniu a cibreniu schopnosti naozaj počúvať, čo nám iní hovoria:
- Čo potrebujeme spraviť dnes pre seba, aby sme mohli spomaliť svoje tempo a boli schopní počuť, čo nám naše deti hovoria?
- Čo sa s nami deje, ak si na niekoľko minút sadneme so zámerom pokúsiť sa cítiť vnútorný pokoj?
- Dokážeme použiť tlačidlo pauza na to, aby sme mohli venovať naozajstnú pozornosť komunikácii s rodinnými príslušníkmi?
- Ako sa zmení správanie našich detí, keď spomalíme a naozaj ich počúvame?
Spomaliť však môže byť pri našom závratnom životnom tempe takmer nesplniteľná požiadavka. Našťastie, existujú užitočné techniky, prostredníctvom ktorých to môžeme dosiahnuť:
- dych a koncentrácia (použite akékoľvek dychové cvičenie, ktoré poznáte, alebo sa iba pár minút sústreďte na tempo svojho dychu),
- všímajte si pocity a signály vášho tela,
- pred začatím akejkoľvek činnosti si spravte prestávku,
- predĺžte každé objatie o pár sekúnd,
- pozerajte sa svojmu dieťaťu priamo do očí, keď rozpráva,
- pokúste sa vnímať reč „medzi riadkami“,
- nikdy nezabudnite na to, že nepríjemným správaním vás dieťa prosí o pozornosť a lásku.