Bábätko ste nakŕmili, prebalili, kolísali, nosili na rukách, masírovali mu bruško, no stále plače a vy máte pocit, že už neprestane. Nezúfajte. Bábätká chcú niekedy viac ako iba plné bruško a pohodlnú postieľku. Niekedy ani tí najskúsenejší rodičia nevedia určiť presnú príčinu plaču, ale existuje niekoľko metód, ako utíšiť aj naozaj nepokojné bábätko.
Upokojujúce zvuky
Rozprávajte sa s bábätkom pokojným a tichým hlasom. Detský sluch je citlivý nielen na hlučné, ale aj vysoké či príliš nízke tóny. Mnohé deti upokojuje okrem hlasu rodičov aj jemná klasická hudba a tzv. biely šum. Ide o monotónne, ale hlboké zvuky, ktoré vydávajú domáce spotrebiče ako napríklad vysávač, digestor, fén, sušička, odstraňovač chĺpkov z nosa, či auto. Okrem toho detičky utíšite aj zvukmi mora, dažďa a šušťaním lístia. Biely šum bábätku pripomína zvuky, ktoré počulo ešte v maternici.
Pevná zavinovačka
Nie nadarmo sa novorodeniatka viažu do periniek. Zavinutie dáva dieťatku pocit bezpečia, pretože sa krátko po narodení stále cíti ako v mamičkinom brušku. Dnes mnohé mamičky namiesto periniek využívajú zavinovacie deky. Zaviňte bábätko do zavinovačky pohodlne, ale pevne na pár minút a doprajte mu pocit bezpečia. Nebojte sa, že sa cíti byť spútané. Možno podobný pocit zažívate aj vy, keď sa pred spaním poriadne zabalíte do paplóna.
Menej svetla, viac ticha
Z množstva okolitých zvukov a podnetov môžu byť bábätká prestimulované. Príliš veľa svetla, zvuky z ulice alebo hlasy z televízie môžu na dieťatko pôsobiť stresujúco. Zatemnite bábätku v izbe žalúzie alebo mu cez postieľku preveste plienku a vypnite televízor či rádio. Bábätko má v prvých týždňoch života citlivé zmysly, preto ho môže rozrušiť akýkoľvek neznámy zvuk.
Tlkot vášho srdca
Ľahnite si alebo si sadnite do príjemnej polohy a položte si bábätko na hrudník. Pomaly a plynule dýchajte. Vaše bábätko môže upokojiť pravidelný tlkot vášho srdca, dvíhanie a klesanie hrudníka a dýchanie. Dôležité je, aby ste dýchali pokojne a nenechali sa rozrušiť plačom dieťatka. Bábätko sa utíši aj vďaka tomu, že cíti vašu vôňu a cíti sa v náručí najbližšej osoby bezpečne.
Bábätká sa v prvých týždňoch po narodení cítia najlepšie pri svojich rodičoch, ktorí im poskytujú bezpečné útočisko. Dôležité je preto byť s dieťatkom čo najčastejšie, prihovárať sa mu a dotýkať sa ho. Napapané, prebalené a milované dieťatko má hneď menej dôvodov na plač.