Najväčší postrach detského zraku
Najväčším postrachom rodičov sú v prípade detského zraku počítače, televízia, mobily a slnečné žiarenie. Podľa najnovších výskumov však prvé tri zrak nekazia, iba vysušujú oči. Horšie je to už so slnečnými lúčmi, ktoré sú pre deti nebezpečnejšie ako pre dospelých. Deti totiž častejšie dvíhajú hlávku k oblohe, pretože všetci „dospeláci“ sú pre nich takí vysokí. Tým vystavujú svoj zrak priamemu slnečnému žiareniu. Detské oči však nie sú poriadne chránené, pretože šošovka sa vyvíja až do 12 rokov.
Aké oči bude mať?
Rodičia po narodení bábätka netrpezlivo vyčkávajú, akú farbu očí bude ich drobec nakoniec mať. U niektorých detí sa to dá podľa génov predpovedať, ale príroda môže niekedy prekvapiť. Reálnu farbu očí nadobúdajú deti medzi 6. a 12. mesiacom. V tomto období sa v oku ukladá viac pigmentu melanínu, čím sa farba očí začne postupne meniť. Je to však pomalý proces, ktorý sa úplne ukončí, až keď vaše dieťatko sfúkne sa torte tri sviečky.
S farbami opatrne
Detský zrak sa vyvíja ešte dlho po narodení a dieťatku treba dávať dostatok podnetov na jeho správny vývin. Určite ste si všimli, že plyšové hračky pre najmenšie detičky nemajú krikľavé farby a sú skôr v pastelových odtieňoch, prípadne majú sivú alebo bielu farbu. Príliš jasné farby môžu pôsobiť na citlivý zrak malých bábätiek ako slnečné lúče a očká zbytočne dráždia.
Nenahraditeľné vitamíny
Aj oči potrebujú vitamíny, ktoré môžete deťom dodať prostredníctvom zeleniny, ale aj v podobe vitamínových doplnkov. Zrak udržujú v zdraví potraviny bohaté na antioxidanty, vitamín B a C, betakarotén, zinok a omega-3 mastné kyseliny. Naservírujte deťom brokolicu, papriku, ale aj mrkvu a ryby a polovicu úspechu máte za sebou.
Pre oko nie je dobré, ak sa dlho sústredí na jeden bod, pretože sa viac unavuje. Deti, ktoré odmalička trávia veľa času pozeraním rozprávok, môžu mať suché oči. Za počítačom alebo pred televízorom žmurkáme až trikrát menej, ako by sme mali.
Ako chrániť detský zrak?
Ich citlivý zrak je náchylnejší na poškodenie ako zrak dospelých. Myslite na to, že deti často padajú a pri hrách nie sú také pozorné, preto radšej investujte do kvalitných okuliarov, ktoré sa tak ľahko nezničia. Chrániť zrak detí treba aj v zime. Sneh totiž prepúšťa až 85 percent UV žiarenia.
Samozrejme, že niektorým dedičným očným chybám človek nepredíde, ale to neznamená, že starostlivosť o citlivé očká detí treba zanedbávať. Zrak máme len jeden a jeho poškodenia sa odstraňujú ťažko, preto ho treba chrániť už odmalička.