Len pokojne. Máte nárok byť trochu bezradná, starostlivosť o novorodenca a dojčenie samotné nie sú veci, ktoré musíte zrazu prirodzene vedieť.
Áno, niekto má viac skúseností, niekomu to ide ľahšie, ale väčšina z nás matiek sa to predsa len musí naučiť. A je to úplne v poriadku. Aj to, ak ste sa predtým na materstvo a dojčenie zodpovedne pripravili, v snahe nič nepodceniť.
A tak, keď vo vás bude opäť hlodať červíček pochybností o vašej schopnosti nadojčiť vaše bábätko, skúste si všímať tieto signály, ktoré znamenajú, že je všetko v najlepšom poriadku.
1. Vaše dieťatko sa dojčí často, približne 8 – 12-krát za deň a dojčí sa zhruba 10 minút tak, že aktívne saje. Zároveň sa to môže meniť podľa toho, či práve prekonáva tzv. rastový skok, počas ktorého sa môže dojčiť aj častejšie, a zároveň máte pocit, akoby z večera do rána narástlo.
Nestresujte sa presným sledovaním počtu dojčení, ani ich dĺžkou. Rovnako netreba brať úplne doslovne rastové tabuľky, dôležité je, že je prírastok na váhe konštantný v priebehu času a vaše dieťatko rastie a prospieva.
2. Meníte často plienky. Príjem rovná sa výdaj – pokiaľ vaše bábätko bude sýte, prejaví sa to aj na množstve pocikaných a pokakaných plienok v priebehu dňa aj noci.
3. Dieťatko sa správne prisáva. Zistíte to tak, že jeho pery sú našpúlené a nie zovreté pod bradavkou. Rytmus satia je pravidelný (samozrejme, ak zaspáva na prsníku, frekvencia sa zníži a je to úplne v poriadku), môžete vidieť, ako sa mu pri pití hýbu ušká, prípadne známu „pauzu“ na bradičke vo chvíli, keď prehĺta.
Bábätko je prisaté tak, že môžete nadviazať očný kontakt a komunikuje aj rukami. Pri prvom prisatí môže ručičky zovrieť v päsť, alebo naopak, roztiahnuť pršteky pri sústredení sa. Ako dojčenie pokračuje, rúčky sa zase uvoľnia. Po dojčení je dieťatko spokojné a uvoľnené, môže na prsníku aj zaspať.
4. Cítite úbytok mlieka v prsníkoch a môžete cítiť aj to, ako sa štartuje jeho ďalšia produkcia a ako sa vám prsia nalievajú. Znamená to, že dieťatko si vzalo taký objem, ako potrebuje a vaše telo reaguje presne podľa rovnice dopyt = ponuka.
Pokiaľ je to možné, mlieko zbytočne neodsávajte (iba v prípade, že cítite hrčky v prsníkoch, ktoré môžu upchať mliekovody a aj v tomto prípade mlieko iba zľahka odstriekajte v sprche po masáži prsníkov). Dôverujte vášmu telu, nadmerné odsávanie by mohlo mať opačný efekt – zvýšenie produkcie mlieka a ďalšie problémy.
Zároveň by ste pri dojčení nemali cítiť akúkoľvek bolesť, naopak, dojčenie by aj vo vás malo vyvolať pocit uspokojenie s tým, že ste okrem kŕmenia naplnili dieťatku niekoľko ďalších dôležitých potrieb pri budovaní vášho spoločného nenahraditeľného puta a vzťahu.