Pričom môžeme deti postupne učiť, ako sa zdravým spôsobom môžu vyrovnávať zo stresom, a to tak, že im pomôžeme identifikovať bežné stresujúce faktory, ktoré v nich štartujú náročné reakcie.
Citlivo a vnímavo im pomáhame prekonať stresujúce situácie. Ak sa im snažíme aktívne predchádzať, učíme tak aj deti správať sa zodpovedne voči vlastnému telu a potrebám.
1. Hlad
Pokúste sa u detí dodržiavať rovnaký čas jednotlivých jedál. Pomáha to nielen predchádzať nepríjemnému pocitu hladu, ale uvedomovať si viac aj pojem o čase a pocit bezpečia. Hlad zároveň, vlastne rovnako ako u nás dospelých, dokáže narobiť poriadny zmätok v celom organizme dieťaťa. Pod vplyvom zníženej hladiny cukru sa mení ich nálada a veľmi rýchlo dokáže vygradovať do poriadneho záchvatu zlosti a plaču.
Niekedy „preoblečená“ za úplne inú príčinu či zámienku, ktorá sa môže dospelým zdať úplne nelogická. Úprimne, predstavte si, čo robí hlad s vašou vlastnou náladou, alebo náladou iných dospelých? Niekedy jej prejavy nemajú vôbec ďaleko od tých detských, a to sme my už „zrelí“ dospelí, s emóciami pod kontrolou (alebo by sme aspoň mali byť).
Oveľa jednoduchšie je teda naučiť deti vnímať svoj vlastný hlad, dopriať im potešenie z prípravy jednoduchých rýchlych občerstvení (napríklad ošúpať či nakrájať ovocie, natrieť chlebík nátierkou a podobne). Dbajte, aby mali v dosahu dostatok zdravého jedla a rovnako zdravé potraviny voľte aj na prípravu všetkých hlavných jedál počas dňa.
Veďte deti k tomu, aby jedli, keď sú hladné a rešpektujte ich pocit sýtosti. Naučia sa jesť primerané množstvá potravy bez prejedania sa, ale zároveň tak, aby boli sýte.
2. Únava
Rovnako ako hlad, aj únava vie poriadne zamiešať karty najmä vo chvíľach, keď to najmenej „potrebujeme“. U malých detí je nevyhnutné dbať na dodržiavanie spánkových cyklov aj počas dňa. Tie sa, samozrejme, postupne menia.
U väčších detí v predškolskom veku môže byť náročnejšie vyžadovať od nich spánok počas dňa. Rešpektujte, ak nechcú, alebo nedokážu zaspať, ale vhodné je stráviť aspoň nejaký čas oddychom.
Pomôže vám to vyhnúť sa náročným podvečerom a preexponovaným emóciám. Okrem toho, detský mozog potrebuje oddych aj počas dňa. Počas noci potrebuje dostatok kvalitného spánku.
Pre deti je veľmi dôležitý spánok pred polnocou, ale aj celková dĺžka spánku a dodržiavanie času ukladania sa na spánok. O to viac, ak už deti počas dňa nespia. Trvajte na dodržiavaní rovnakého času, ak to zavediete ako pravidlo vo vašej domácnosti, deti si na to rýchlo zvyknú. Pokúste sa vyhnúť aj výnimkám, napríklad počas dovoleniek a prázdnin. Ťažšie sa vám bude vracať do starých koľají.
Rovnako ako pri hlade, naučte deti počúvať svoje telo. A nezabudnite, temperament a telo každého dieťaťa je iné, preto sa môžu požiadavky na oddych jednotlivých detí vo vašej rodine od seba veľmi líšiť.
3. Choroba
Preventívne opatrenia pri chorobe sú o čosi náročnejšie a vyhnúť sa ochoreniam sa úplne nedá. Vlastne to ani nie je žiaduce, keďže istá miera chorobnosti je pre imunitný systém dieťaťa nevyhnutná.
Začiatok choroby môže mať podobu práve záchvatov nespokojnosti či plaču. Deti často nevedia pomenovať nepríjemné pocity, či neurčitú bolesť a diskomfort sprevádzajúci začínajúce ochorenie.
Preto, ak je oddýchnuté a sýte, skúste mu priložiť ruku na čelo, či nepocítite stúpajúcu teplotu. Príčin detských „rapľov“ môže byť, pochopiteľne, oveľa viac. Malé deti vedia spraviť obrovský cirkus aj preto, že ste im polievku naliali do iného taniera ako zvyčajne.
A je to v poriadku. Snažte sa byť trpezliví a chápaví, čím lepšie zvládnete tieto výbuchy zlosti, tým jednoduchšie pominú. Budete totiž skvelým príkladom pre dieťa, ako zvládať vlastné pocity.