„Básne a vôbec knihy sa z detského sveta čoraz viac vytrácajú. Nahrádzajú ich moderné technológie, ktoré síce majú svoje nesporné pozitíva, ale aj negatíva. Kým naša generácia vyrastala na básničkách Eleny Čepčekovej, Ľudmily Podjavorinskej, Tomáša Janovica a ďalších autorov, súčasným deťom už hovoria viac „lajky“ a profily na sociálnych sieťach,“ hovorí Jitka Rožňová, ktorá prednáša na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Situácia však podľa nej predsa len nie je taká tragická.
„Pri návšteve kníhkupectva vždy zablúdim aj do sekcie detskej literatúry a vidím, že mnohé knižky z nášho detstva vychádzajú v reedíciách a sem-tam k nim pribudnú aj noví autori. Ale to, aké miesto majú básničky a knižné príbehy v detských izbách, vo veľkej miere závisí od prístupu samotných rodičov, od ich ochoty venovať čas spoločnému čítaniu,“ prízvukuje Rožňová.
Zdá sa, že život je príliš rýchly a prozaický, a tak sa núka otázka, či nezanikne poézia časom úplne?
„Poézia vždy bola a aj zostane menšinovým žánrom, ku ktorému si nachádza cestu úzky okruh ľudí. Nikdy ju nebudú čítať masy. Svojich priaznivcov však má aj v súčasnosti, o čom svedčí aj vysoká účasť v literárnych súťažiach, fungovanie literárnych klubov a prítomnosť (aj mladých) divákov na rôznych festivaloch poézie,“ hovorí Rožňová.
Elektronické médiá valcujú printové. Už najmenšie deti držia mobily v rukách. Má vôbec význam snažiť sa ešte o vydanie knihy?
„Určite áno. Blikajúce monitory a inteligentné telefóny sú síce lákavé, ale ak je dieťa odmalička vedené k čítaniu a lásku ku knihám vidí vo svojej rodine, určite si popri elektronických médiách nájde čas aj na knihu – a nielen na tú elektronickú, ale aj klasickú, papierovú,“ hovorí Rožňová. Sama sa venuje nielen poézii, ale v súčasnosti pracuje aj na detskej knihe. Aj to je dôkazom, že verí, že detský čitateľ knihy ocení s podobným nadšením, s akým sme aj my čítali knihy a veršovačky v útlom detstve.
Pár tipov pre rodičov ako podporiť čítanie u detí:
- S čítaním začnite v ranom detstve. Čím skôr, tým lepšie, pokojne môžete čítať aj bábätku v brušku.
- Pre najmenších zvoľte odolné materiály, keďže deti s obľubou všetko ochutnávajú.
- Na začiatok stačia jednoduché veršovačky, leporelá s obrázkami.
- Deti milujú farby, vyberajte obrázkové knižky s pestrými farbami.
- Vytvorte pri čítaní príjemnú atmosféru. Čítajte zreteľne, meňte tón hlasu.
- Ukazujte na obrázky, ktoré sa týkajú práve čítaného textu.
- Čítajte len toľko, koľko je vášmu dieťaťu príjemné. Zohľadňujte jeho vek.
- Pravidelnosťou sa stane z čítania návyk, na ktorý sa bude dieťa tešiť.
- Pred spaním nečítajte rozprávky, ktoré by dieťa mohli rozrušiť.
- Veďte deti k úcte ku knihám, nedovoľte im do knihy čmárať.
- Snažte sa deťom čítať aj nadčasové tituly.
Čítanie pomáha budovať nielen slovnú zásobu, ale stimuluje aj predstavivosť a zlepšuje komunikačné schopnosti a zručnosti. A najdôležitejšie je upevňovanie vzťahu medzi rodičom a dieťaťom, ktoré je pridanou hodnotou.
A čo vy? Čítate deťom doma ešte z kníh alebo skôr využívate digitálne technológie? Ktoré tituly sa vám osvedčili najviac?
Príspevok odstránený, autor už nie je registrovaným používateľom.