Psychologické zneužívanie
Dieťa s viac ako jedným súrodencom je oveľa častejšia obeťou šikanovania, ako deti, ktoré majú iba jedného súrodenca. Páchateľmi sú najčastejšie prvorodené deti a starší bratia.
Šikana však môže mať dlhodobé následky na duševné zdravie a správanie sa detí či mladých ľudí. Dlhodobý výskum detí prebiehajúci od ich 5 do 12 rokov sa zameral na to, aké deti a ako často sa stávajú obeťou šikany, alebo sú samy páchateľmi šikany na svojich súrodencoch.
Zisťovali sa aj komplexné socioekonomické podmienky, v ktorých rodiny skúmaných detí žili, ale aj rodinné vzťahy, zdravie celej rodiny, temperament detí, výška ich IQ, emocionálna a sociálna inteligencia detí a niektoré ďalšie aspekty.
Približne 28 % skúmaných detí bolo zapojených do súrodeneckej šikany – a to najmä prostredníctvom psychologického zneužívania. Zapojenie znamená, že buď boli jej obeťou, alebo jej páchateľmi.
Šikana aj v dobrých rodinách
Najvýznamnejšími predpokladmi pre vznik šikany boli pritom štruktúra rodiny a rod. Najčastejším cieľom šikanovania medzi súrodencami boli v štúdii dievčatá a mladšie deti.
Pritom socioekonomický status a to, či pochádzali deti z úplnej alebo rozvedenej rodiny, nemalo na šikanovanie medzi súrodencami významný vplyv. Súrodenecká šikana sa podľa výskumníkov vyskytuje rovnako u úplných a dobre situovaných rodín, ako aj v slabšie situovaných či neúplných rodinách.
Ako prevenciu pred vznikom súrodeneckej šikany odborníci odporúčajú dostatok času a pozornosti aj pre staršie deti po narodení súrodencov a zapojenie starších detí do starostlivosti o nich.