Mozog spolu s telom pracuje podľa toho, čo mu dáme ako „palivo“. Myslite na to, že váš školák podáva počas dopoludnia najťažšie výkony, jeho mozog musí spracovať množstvo nových informácií, podnetov, a na to potrebuje správne a vyvážené živiny.
Výber potravín by mal byť preto zložený zo surovín, ktoré správne vplývajú na telo a funkcie mozgu. Ide, samozrejme, o vyváženosť medzi zeleninou, uhľohydrátmi, sacharidmi, mäsom, ovocím a ďalšími zložkami našej stravy. Pravdou je, že dnešné deti konzumujú žalostne málo zeleniny, ovocia a najmä čo najčerstvejších potravín.
Farebnosť a pestrosť
Desiata by mala tvoriť asi 10 až 15 percent našej každodennej dávky jedla. Nezabúdajte, že u detí jedia aj oči a jedlo by malo byť čo najfarebnejšie. Obmieňajte rôzne druhy ovocia a zeleniny, ale aj ich jednotlivé sorty.
Papriku viete kúpiť červenú, žltú a zelenú.
Jablká menia nielen farbu, ale chuť. Doprajte im, nech vyskúšajú žlté, zelené, červené aj bordové.
Mrkva tiež máva rôzne sfarbenie. Dnes sa už dá aj v našich obchodoch zohnať okrem najznámejšej červenej aj žltá a čierna.
Bezhraničná fantázia tvarov
Pokiaľ vám to ráno čas dovolí, upravte svojmu drobcovi jedlo. Spravte z chleba tváričku s očami, nosom a ústami, alebo ako jeho obľúbenú hračku, či zvieratko. To zaberie najčastejšie. Raz to môže byť klasický chlebík so šunkou, celozrnné pečivo, inokedy jogurt s cereáliami, kyslomliečny výrobok, rôzne druhy nátierok, syr či ovocný šalát. Mali by ste správne vyberať bielkoviny, tuky, minerály, vlákninu i uhľohydráty. Nezabúdajte pribaliť aj kúsok zeleniny alebo ovocia.
Zdravá sladkosť
A keď už mu nejakú sladkosť dovolíte, voľte radšej tie kvalitnejšie alternatívy, napr. čokoládu s vysokým obsahom kakaa alebo sušené ovocie. Keď pripravujete desiatu, do úvahy berte aj to, aké raňajky dieťa malo. Pokiaľ sa dobre naraňajkovalo, na desiatu stačí mať niečo ľahšie, a naopak.
Známe chute
Pri stravovaní sa snažte dať deťom potraviny s ich vlastnou, prirodzenou chuťou, bez prisládzania alebo solenia. Chuť paradajky, čistej vody, mlieka, jogurtu – to sa im ľahko zapamätá a nebudú chcieť iné, pretože deti majú rady zaužívané stereotypy a len veľmi nerady a pomaly si privykajú na nové chute.
Pitný režim
Úplne najlepšou je čistá pitná voda, no ak dieťa predsa len potrebuje mať trocha inú chuť, dobré sú aj ovocné čaje, rozriedený džús s vodou, s citrónom, dnes sú veľmi populárne i smoothies, prípadne kvalitný ovocný sirup (s vysokým podielom ovocnej šťavy) s vodou. Niekedy to môže byť i mliečko či kyslomliečny nápoj.
Pekný obal – polovica úspechu
Všetko to chutné a zdravé by sme mali pekne upraviť a zabaliť do obalu, ktorý bude pre deti lákavý a neodolateľný. Na trhu existuje množstvo desiatových boxov a škatuliek, do ktorých sa dá jedlo krásne zabaliť tak, aby dieťa malo radosť z toho, že si ich otvorí a pochutí si. Rovnako si môžete vybrať i pestré a farebné fľašky na vodu.
Tip na veselý obal
Na celkom čistý desiatový box farbami na sklo nakreslite rôzne vzory, napríklad banán, jablko, pomaranč, ananás, okrem ovocia to môžu byť i iné motívy, ktoré majú deti – kvety, zvieratá, obľúbení filmoví alebo počítačoví hrdinovia.
Peniaze namiesto desiatej
Občas sa pritrafí i to, že naozaj nemáte čas pripraviť chutnú desiatu a školák tak dostane od vás peniaze na niečo z bufetu. Nemalo by to však byť pravidlom, ale skôr krajné riešenie. Rovnako ako občasný fastfood. Ten by mal byť skutočne len príležitostným pokrmom.
Ísť príkladom
Deťom by sme mali byť vzorom aj vo výžive a v stravovaní hlavne my, rodičia. Návyky, ktoré si odnesú z domova, budú praktizovať aj vo svojom ďalšom živote.