Dýchacie aj črevné problémy
Na prírodných kúpaliskách pomerne často dochádza k premnoženiu mikroorganizmov, najmä siníc. Nie sú škodlivé do chvíle, kým ich nie je priveľa. Mnohé zo siníc totiž produkujú toxické a alergizujúce látky spôsobujúce množstvo zdravotných komplikácií. Od zápalov očných spojiviek, kožných výražok, až po dýchacie problémy a hnačky. Riziko je vyššie pri dlhšom a opakovanom pobyte v takejto vode.
Sinice sa dajú odhaliť aj voľným okom, v premnoženom stave sa zhlukujú do kolónií na hladine alebo vo vodnom stĺpci. Vytvoria tzv. vodný kvet zelenej alebo modrozelenej farby pohybujúci sa podľa smeru vetra po vodnej ploche. Sinice sa zvyčajne premnožia po dlhom období teplého a slnečného počasia.
Otestujte vodu
Vodnú plochu môžete na sinice jednoducho otestovať. Do priehľadnej nádoby treba nabrať vodu a nechať na svetle približne 20 minút. Ak sa vytvorí prstenec farebnej hmoty pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu a voda pritom zostane číra, veľmi pravdepodobne ide o sinice. Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlene vo vodnom stĺpci, ide o zdravotne nevýznamné riasy.
Voda však môže byť kontaminovaná aj výlučkami hlodavcov a psov, ktoré môžu na ľudí preniesť leptospiry, vyvolávajúce ochorenie s príznakmi chrípky alebo CNS (zápal mozgu a mozgových blán), s postihnutím pečene a obličiek.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je najbezpečnejšie kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva. Kúpanie sa odporúča pre zdravých ľudí, s normálnou imunitou a neporušenou pokožkou (v opačnom prípade môže byť bránou pre infekcie).
Určite nie je vhodné vstupovať do vody, ktorá už na pohľad pôsobí odpudzujúco a špinavo, zapácha, alebo sa na nej zhromažďuje vodné vtáctvo, ktoré môže prenášať napríklad mikróby salmonely. Pozor aj na plochy nachádzajúce sa v blízkosti ústiacich kanalizácií alebo uhynutých zvierat.