1. Čistá, prírodná a kreatívna hra
Mimochodom, ešte lepší variant, pokiaľ to počasie umožňuje, je vyskúšať túto zábavu úplne naboso. Váš drobec, jeho nôžky i celé telo vám budú veľmi vďačné.
Pri hraní sa s vodou deti prirodzene skúmajú, ako funguje svet, fyzikálne zákony, fascinuje ich prelievanie i to, ako sa voda správa.
A zvyčajne to trvá naozaj od útleho veku po celé detstvo. Váš pubertiak si síce asi vodičku v poháriku prelievať pipetkou už nebude, ale iste sa rád vyblázni skákaním do vody na kúpalisku.
2. Živel, ktorý neomrzí
Voda je fascinujúci živel s neobmedzenými možnosťami. Deťom poskytuje veľmi aktívny zážitok, a tým je pre ne ešte atraktívnejšia.
Zisťujú, ako vonia a chutí, ako sa dokáže zmeniť na ľad či sneh. Zároveň má aj upokojujúci efekt, na čo je dobré pamätať v náročnejších dňoch.
Najmenším deťom (cca 1,5 roka) nezabudnite ponúknuť v nádobke studenú a v druhej teplú vodu, budú fascinované skúmaním rozdielu v teplote.
Do veku približne troch – štyroch rokov deti veľmi intenzívne skúmajú veci dotykom. Fascinuje ich ponoriť prsty do prúdu vody, sledovať tečúcu vodu, postaviť sa do nej.
3. Misky, lieviky a pipety nesmú chýbať
Pripravte si doma prostredie, v ktorom budú mať deti možnosť s vodou pracovať. Nemusí to byť iba vaňa.
Stačí im dať na stolček igelit, zopár misiek s trochou vody, sitká, pipetu, zaujímavé veci, ktoré môžu z vody vyloviť (napríklad kamienky, mušličky z dovolenky, gaštany).
Ukážte im, ako funguje lievik, ponúknite im niekoľko veľkostí nádobiek či pohárikov. Pripravte im látkovú handričku, ktorou si nakvapkanú a povylievanú vodu utrú.
Zahrajte sa spolu s nimi. Pre deti je veľmi dôležitá interakcia, budú vám chcieť ukázať, čo sa im podarilo vyskúmať, koľko vecí z vody vylovili.
4. Vyperú aj umyjú
Spoločne môžete naliať trošku vody do nádobiek na ľad, dať zamraziť a následne obdivovať výsledok. Nechajte ľad rozpúšťať a rozprávajte sa o tom. Povzbudzujte deti k rozprávaniu o tom, čo sa deje, ako vnímajú teplotu ľadu a vody.
Nechajte deti poumývať riady, umožnite im vyprať si jednoduché veci, nechajte ich pomôcť vám pri leštení zrkadiel. Stačí na to rozprašovač s vodou, stierka a jednoduchá handrička. Okrem hry s vodou ich zapojíte do domácich prác a zodpovednosti za vykonané činnosti.
Pri všetkých radovánkach s vodou, samozrejme, dbajte na bezpečnosť a dohliadajte na to, ako s vodou deti „pracujú“.