Hromadenie tekutiny v miešku
Vodný pruh znamená hromadenie tekutiny v miešku, okolo jedného alebo oboch semenníkov (táto forma je zriedkavejšia). Miešok sa zväčšuje, ale dieťatko nebolí.
Hydrokéla sa vyvíja už v maternici, počas tehotenstva a má genetický základ. Po narodení zostupujú postupne oba semenníky z brušnej dutiny do mieška a spolu s nimi sa tam dostáva aj tekutina, ktorá sa zvyčajne vstrebe, zhruba do 1,5 roku veku chlapčeka.
Opuch v oblasti semenníkov býva pritom viac badateľný večer, ráno býva menší. Pokiaľ sa tekutina nevstrebe a miešok zostáva zväčšený, môže si to vyžiadať chirurgický zákrok.
Vrodená, či po úraze
U väčších chlapcov sa zvyčajne hydrokéla rozvinie po úraze v oblasti semenníkov. U dospelých mužov môže byť prejavom onkologického a cievneho ochorenia, ale aj sexuálne prenosných chorôb či infekcií.
Hydrokéla sa zisťuje pohmatom a sonografickým vyšetrením mieška. Pokiaľ ide o slabšiu formu bez výskytu tlaku a ťažkostí, zvyčajne sa u bábätiek a malých chlapcov čaká, kým sa prebytočná tekutina vstrebe.
Stáva sa však, že sa hydrokéla vracia, a vtedy je potrebné zvážiť chirurgický zákrok, aby sa zamedzilo vzniku ďalších ochorení semenníkov a sterilite.
U malých chlapcov je dôležité preventívne dbať na zamedzenie úrazov a poranení mieška.