Riziko výskytu sa zvyšuje s príchodom jesenných a zimných mesiacov. Súvisí to s obdobím, kedy sa viac nosia šály a čiapky a často si ich z nepozornosti deti vymieňajú. V zime sa deti viac združujú v interiéri, čo opäť zvyšuje riziko prenosu vší. V letnom období sa čapice nenosia, viac a častejšie sa strihajú vlasy a spoločné hry sa odohrávajú hlavne v exteriéri.
Malé, no zakývu aj veľkým telom
Voš detská (Pediculus capitis) je cudzopasník živiaci sa prúdiacou krvou hostiteľa. Ústne ústroje má prispôsobené k bodaniu a saniu. Z prirodzených podmienok prijíma potravu každé 2 – 3 hodiny. Okrem vlasov sa môže rozmnožiť aj v obočí, brade, fúzoch.
Samček dosahuje veľkosť 2 – 3 mm, samička 2,9 – 3,5 mm.
Voš detská parazituje iba na človeku. Neprenáša sa zo zvierat. Rovnako je mýtus, že vši majú iba deti zo sociálne slabších rodín, kde väčšinou býva nedostatočná hygiena. K prenosu dochádza priamym kontaktom s iným človekom prípadne predmetom, napríklad použitím rovnakého hrebeňa či čiapky alebo z goliera, kapucne na oblečení. Prameňom nákazy býva zavšivavené dieťa. Vši sú čoraz odolnejšie voči prípravkom, ktoré ich ničia.
Samičky kladú denne 3 – 4 vajíčka (hnidy) ku koreňom vlasov pevným, prakticky nerozpustným tmelom. Dospelé samičky žijú priemerne 3 týždne. Za život nakladú asi 100 – 140 vajíčok.
Vývoj vší z vajíčok cez larválne štádia až k dospelému jedincovi trvá od 15 do 20 dní v závislosti od externej teploty prostredia, v ktorom sa rozmnožuje.
Vajíčka (hnidy) zostávajú na vlasoch i po vyliahnutí vší.
Živé hnidy sú žltobiele s rozmermi 0,8 x 0,3 mm, po vyliahnutí sú priesvitné. Na vrchole hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylezie.
Účinná a efektívna prevencia
- Deti s potvrdeným výskytom živých vší vo vlasoch by rodičia mali nechať doma a zabezpečiť ich riadne odvšivenie.
- Včasné a dôkladné ošetrenie vlasov dezinsekčným prostriedkom (t. j. odhmyzovacím).
- Umyť vlasy špeciálnym šampónom proti všiam v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb, vrátane zdravých žiakov a členov ich rodín.
- Osobná hygiena.
- Pravidelné a časté umývanie hlavy.
Nepriame príznaky
- Nepokojné, ospalé, nepozorné dieťaťa.
- Časté škrabanie sa vo vlasoch.
- Prítomnosť hníd alebo živých parazitov vo vlasovej časti hlavy je viditeľná.
Likvidácia vší a hníd z vlasov
- Prípravky na báze olejov, ktoré vši a hnidy udusia a nevzniká na ne rezistencia.
- Spreje alebo šampóny, dajú sa zakúpiť často už aj spolu s hustým hrebeňom na mechanické odstránenie vší.
- Liečebnú kúru je nutné zopakovať po siedmich dňoch.
- Zbaviť sa používaných hrebeňov a gumičiek do vlasov hneď, ako sa vši vyskytnú.
- Vhodné je vypranie posteľnej bielizne pri teplote nad 60 stupňov Celzia, vyčistenie matracov a gaučov.
- Dôkladné vypratie a vyžehlenie tričiek a šatstva, ktoré boli v kontakte s vlasmi.
- Dezinfekcia matracov, gauča, hrebeňov Biolitom, alebo použiť iný prípravok odstraňujúci lezúci hmyz.
- Kontrola všetkých osôb, ktoré prišli do kontaktu s infikovaným.
- Ani jediná voš nesmie prežiť a zostať vo vlasoch. Ak prežije, dokáže naklásť 5 – 10 vajíčok denne.
- Zbavte vlasy aj všetkých hníd (vajíčok). Vo vlasoch vyzerajú ako malé slzy, prilepené na vlasy. Treba ich vyčesať špeciálnym hustým hrebeňom, tzv. všivákom, alebo odstrániť nechtami.
- Vyčesávanie hníd a lariev každý deň.
- Okrem špeciálneho šampónu sa osvedčilo používať aj Tee trea oil alebo octový zábal na vlasy. Nakvapkať priamo na korienky vlasov, rozmasírovať a nechať chvíľu pôsobiť.
- Mokré vlasy vyčesávajte nad vaňou alebo papierom, aby ste videli, čo z vlasov vypadáva. Robte to aj dvakrát denne.
- Každé dieťa nech používa vlastný hrebeň, či kefu na vlasy, rovnako aj čiapky, šály a pod. Platí to aj v prípade súrodencov.
nam velmi dobre ohlaodm zbavenia sa vsi poradila magistra v lekarni, poradila nam priparvok nyda s hrebenovym aplikatorom a poviem vam, ze nic lepsie sme ani nemohli skusit - zabral okamzite - udusil tie vsi aj hnidy a svrbenie prestalo a baby nie je potreba opakovane ho aplikovat a ani nijako neskodi vlasom ani detom