Samozrejme, závisí od toho, koľko detí máte, aké sú vaše nároky na bežný život v domácnosti a vonku. Mamička s dvomi malými deťmi iste zváži použitie kočíka v rámci prechádzky alebo nákupu. Zvyčajne sa staršie dieťatko vezie v športovom kočíku a mladšie má v nosiči či šatke.
Pokiaľ máte jedno dieťatko a uprednostníte voľné ruky, a zároveň nemusíte vláčiť ťažké nákupy, môže sa stať, že kočík bude zrazu u vás nadbytočný.
Aké hlavné výhody môžete od nosenia dieťatka očakávať?
- Spokojné dieťa – pokiaľ je dieťa správne naviazané a nemá nejaký iný akútny problém (hlad, bolesť, mokrú plienku), zvyčajne býva v šatke či nosiči maximálne spokojné. Blízkosť matky (alebo inej nosiacej osoby), pohyby, dýchanie a hlas dieťatko veľmi upokojujú. Môžu ho uspať, ale aj v tzv. stave pokojnej bdelosti sa cíti byť dieťatko v bezpečí a menej ho rozrušia nové podnety z okolia.
- Učiace sa dieťa – pokiaľ dieťatko nosíte v šatke či nosiči dlhšie obdobie jeho psychomotorického vývoja, môžete pozorovať, ako je schopné sa učiť nové veci a prijímať i spracovávať rozmanité podnety. Zvuky, emócie, činnosti – všetky sluchové aj zrakové stimuly podporujú mozgovú činnosť. Nosenie podporuje aj rozvoj komunikačných schopností dieťaťa a vývoj reči.
- Sýte a ľahko nakŕmiteľné dieťa – nie je nič príjemnejšie pre dieťatko ako dojčenie v šatke alebo nosiči. A pre mamičku je to praktický spôsob, ako nakŕmiť hladné bábätko kdekoľvek. Ľahšie reaguje na jeho potrebu a dojčí na požiadanie.
- Spokojná a neobmedzovaná mama – dieťatko v šatke na sebe a zároveň možnosť vyraziť von. Do prírody či do mesta, spokojne a bez stresu. Dnes môžete takúto spokojnú mamičku stretnúť prakticky kdekoľvek, v kaviarni, obchode či v divadle alebo na koncerte.
- Spokojní súrodenci – staršie deti ocenia, ak si nájdete na ne čas a ochotnejšie prijmú novorodenca, ak budú vedieť, že im viete venovať dostatok času, ktorý potrebujú. A to sa často dá práve vďaka šatke či nosiču.
Nosenie detí v šatkách a nosičoch patrí k základných pilierom tzv. kontaktného rodičovstva, ako ho definoval Dr. William Sears. Je založené na prístupe k výchove detí, v ktorom je dôležité rozvíjať emocionálnu vzťahovú väzbu medzi rodičmi a deťmi, reagovať na potreby detí, rešpektovať ich prirodzený vývoj a potreby.