Naboso a v „ortézach“ zároveň
To, že chôdza naboso je pre ľudskú nohu veľmi prirodzená a ovplyvňuje správny vývoj pozdĺžnej i priečnej klenby, si dobre pamätáme aj z detstva. Všetci pediatri odporúčali deťom s nábehom na plochú nohu behať čo najviac naboso, po prírodnom teréne.
Na druhej strane, do bežných podmienok, na asfalt a betón, na každodenné nosenie, sa deťom obúvali celé desaťročia topánky s vyvýšenou klenbou, pevnou pätou, zužujúce sa v prstoch, tvrdé, neohybné a zvyčajne obúvané bez akéhokoľvek nadmerku (veď prsty sú akurát po koniec topánky, však?). Nadmerok je teda voľný priestor v špici topánky, rezerva pred prstami o veľkosti cca 10 – 15 mm. Slúži na voľný pohyb prstov počas chôdze a na ďalší rast nohy.
Halluxy, kladivkové prsty, skrátené šľachy
Výsledkom zvyčajne vôbec neboli zdravé a správne tvarované nohy a chôdza, ale problémy s deformovanými chodidlami, problémy celého pohybového aparátu, bolesti chrbtice s tým súvisiace a množstvo ďalších ťažkostí.
Určite dôverne poznáte chodidlá s vybočenými palcami (hallux valgus), kladivkovými prstami, so zrútenou priečnou klenbou – a tieto problémy majú svoj pôvod v obúvaní obuvi nerešpektujúcej prirodzený tvar, veľkosť a potreby ľudského chodidla.
Bez klenby a podpätku
V kontraste s tým je trend barefootovej obuvi. Topánky v tomto štýle žiadnu klenbu nemajú, ani pevnú oporu päty, sú veľmi ohybné, mäkké, dostatočne široké v oblasti prstov a s rovnou (tzv. zero drop), tenučkou podrážkou tak, aby v nich bolo cítiť nerovnosť povrchu.
Aj pri barefoot obúvaní platí, že topánka by mala byť vyberaná s dostatočným nadmerkom (priemerne 12 mm), ktorý zabezpečuje, že prsty majú pri pohybe priestor a nenarážajú na topánku.
Čo na to odborníci?
Väčšina našich fyzioterapeutov je tomuto spôsobu obúvania naklonená, dokonca sa nájdu už aj mnohí ortopédi, väčšinou však poukazujú na to, že nie je vhodná na nosenie po tvrdých povrchoch. A často odporúčajú topánku aspoň s pevnou pätou.
Iste, pre vrodené a náročnejšie chyby pohybového aparátu bosonohé obúvanie nemusí byť tým správnym riešením. Vždy treba prihliadať na konkrétny problém a poradiť sa s odborníkom.
Na druhej strane, už dvoj-trojročným deťom sú často predpisované ortopedické topánky a pomôcky, bez ohľadu na fyzio-biologický vývoj.
Bosý trend
V zahraničí je často trend úplne opačný. Čoraz viac odborníkov sa prikláňa k obúvaniu detí a následne aj dospelých štýlom „naboso“.
Argument proti tzv. „pevnej“ topánke (s vystuženou klenbou a pätou) na povrchy ako sú asfalt a betón znie jasne, žiadny povrch nie je úplne rovný a správne vyvíjané chodidlo s formovanou klenbou nemá problém správne kráčať ani po takomto povrchu.
Prečo ju potom deformovať v topánkach, síce s oporou klenby a päty, ale zároveň neohybných, tvrdých a úzkych?
Mimochodom, mali ste už na nohe barefoot topánky? Myslíte si, že nosíte pohodlnú a zdravú obuv? Vyskúšajte a uvidíte. Pravdepodobne budete veľmi prekvapení.