Prázdniny sú pre deti nielen vzácne, ale aj veľmi dôležité. Mali by ich využiť na odpočinok, duševný relax, získavanie nových zážitkov a poznatkov. Obdobie detstva je totiž vzácny čas, kedy sa telo, ale aj mozog dieťaťa rýchlo vyvíja. Často sa po lete mnohí školáci úplne zmenia, vyzrejú osobnostne, alebo sa „vytiahnu“ na nepoznanie.
Kreatívna učiteľka zemepisu Petra Polková a jej 5 tipov, aby prázdniny neboli len prázdne dni.
1. Nechajte, nech sa vybláznia
Aj keď my dospelí sme často majstri plánovanej a efektívnej činnosti, nechajme nech si najskôr deti splnia svoje predstavy o voľnom dni. Možno majú túžbu ísť na piknik, zahrať si futbal, či postaviť si bunker, alebo inú pevnosť v lese. Je dôležité, aby deti cítili vašu podporu v tom, pre čo sa rozhodnú ony samé.
2. To Do list
Na začiatku prázdnin nechajte deti, aby si samé vytvorili zoznam všetkého, čo by chceli v lete zažiť. Tento zoznam si upevnite na chladničku, do detskej izby, alebo na iné viditeľné miesto, aby bol stále na očiach. Zároveň si v ňom budú môcť krúžkovať všetky splnené ciele alebo pripisovať konkrétne výzvy. Napríklad niečo, čo sa chcú ešte naučiť, čo chcú prekonať či zažiť. Možno to bude plávanie, zdolanie vysokého kopca, skok z útesu, či prekonanie strachu z pavúkov.
3. Hurá príroda
Ideálne je vydať sa do lesa na hríby, maliny, či iné plody, ktoré les ponúka, a nezabudnúť pozorovať srnky alebo zajace na poli. Ale čo, ak vo vašom lese hríby nerastú? A na srnky ste nemali šťastie? Ak má dieťa neustále pocit, že les je nudný, vyskúšajte geocaching.
4. Vyskúšajte geocaching
Geocaching je celosvetová outdoorová aktivita, ktorej popularita neustále rastie. Nielen u detí, ale aj dospelých. Cieľom je totiž nielen pobyt na čerstvom vzduchu v prírode, ale zároveň aj objavovanie nových miest pri hľadaní ukrytého pokladu. Základom je mať telefón s GPS, čo je v súčasnosti už samozrejmosť. Po registrácii na príslušnej stránke geocachingu sa dozviete súradnice nejakého miesta, na ktoré môžete ísť hľadať tzv. „kešku“. Je to malá odmena, ktorú si môžete vziať so sebou, ale zároveň na tomto mieste necháte niečo, čo tam ostane po vás, aby mohol tento reťazec pokračovať ďalej. Je to ako hľadať malý poklad. Často bývajú tieto „kešky" ukryté nielen v lese medzi stromami, ale aj v mestách, zrúcaninách hradov, v rôznych skrýšach, pri potôčikoch, či úplne neznámych, ešte neobjavených miestach.
5. Zemné pasce
Príroda nám ponúka pohľad na jej krásy, no často máme pocit, že všetky chrobáky a tráva vyzerajú rovnako. Čo tak chytiť pár pavúkov a chrobákov? Do zaváraninovej fľaše dajte kúsok syra, vločky, kúsok salámy a iné dobroty, ktoré by hmyz isto prilákali. Nejde o množstvo, stačí naozaj len málo. Keď sa vyberiete do lesa, či na lúku, nezabudnite na malú lopatku, či motyku, ktorou vyhĺbite jamku, do ktorej položíte zaváraninovú fľašu tak, aby jej vrchná časť bola na úrovni terénu. Túto fľašu treba nechať minimálne cez noc, ideálne aj celý deň v zemi. Potom túto fľašu vyberte a pozorujte, čo sa vám podarilo odchytiť. Nápomocný bude určite atlas hmyzu, alebo jednoducho len internet. Okrem mravcov a pavúkov sa vám isto objaví vo fľaši nejaký pekný druh hmyzu. Čo tak využiť svoj telefón trochu inak ako na hranie, či chat? Na určovanie rôznych druhov rastlín slúži aplikácia PlanetNet. Je to jednoduché spoznávanie druhov, ktoré nás zaujali bez toho, aby sme so sebou na prechádzku niesli ťažké atlasy. Tak čo, ešte si vaše deti myslia, že v lese je nuda?
Máte svoje overené tipy, ako zmysluplne tráviť čas prázdnin? Napíšte nám!
Prečítajte si aj rozhovor s Petrou Polkovou: „Deti by mali mať pocit, že to, čo sa učia, sa ich dotýka“