Hladkať, či plieskať?
Je vám to povedomé? Asi vás vychovávali podľa tohto vzoru. A vy teraz máte doma malého muža či malú ženu. Len vám nikto neporadí, či sa chlapec vychováva lepšie ako dievča. Malý muž je menej konfliktný, ale na druhej strane je dosť uzavretý. Malá žena sa konfliktu nebojí, priam ho vyhľadáva, ale vy zasa hneď viete, na čom ste. V detstve však môžu byť obe pohlavia rovnako vnímavé a citlivé. Ba čo viac, sú aj úplné protipóly: Uzavreté dievčatá a precitlivení chlapci. Uplatniť na nich metódu: dievča hladkať, chlapca žoviálne plieskať po chrbte?
Túžba po dotyku
Najväčší rozdiel medzi chlapcami a dievčatami nevytvára výchova, ale odlišný vývoj. Chlapci sa vyvíjajú pomalšie po stránke telesnej i duševnej, sluchovej a rečovej. Dievčatá sú komunikačne oveľa zručnejšie. V puberte však fyzický vývoj chlapcov naberie prudký spád, čo je podmienené ich životnou rolou vodcov a zachovávateľov ľudského rodu. Rast a vývoj je taký prudký, že nezriedka vedie k silným duševným výkyvom. A to musia brať do úvahy aj rodičia. Nielen dievča, aj chlapec potrebuje pohladenie, povzbudenie, objatie. Toho nie je nikdy dosť! Chlapčenská duša prežíva aj v dospelých chlapoch a podvedome túži po ocenení a hrejivom dotyku. Len sa za to hanbia, lebo ich v detstve učili, že prejavovať city je slabosť a výsada žien.
Hokejistka a básnik
Chlapci sa učia, že musia dokázať všetko, čo budú chcieť. Ak zlyhajú, slabšie povahy si môžu siahnuť aj na život. Dievčatá sa už musia narodiť s istou dávkou vzdoru a odvahy, aby dokázali rodičom a okoliu, že nie sú ufňukané baby. A vyslúžia si za to prezývku mužatky. Ale je to správne? V slovenskom, pomerne malomestskom prostredí sa dievča hokejistka či chlapec básnik považujú za anomáliu, a pritom len robia to, po čom túžia. Profesor psychológie na Virgínskej štátnej univerzite v Petersburgu David Stein hovorí, že deti nesprávnou výchovou deformujeme, ak od nich očakávame len úspech a výhry, ak sa budú správať podľa rodového zadelenia.
Rodičia, buďme tolerantní!