Zmena ako najväčšia výzva
Budúci prváčik sa zo známeho domáceho alebo škôlkarského prostredia zrazu po prázdninách ocitne v úplne novom prostredí. Často plnom neznámych ľudí, ako sú noví dospelí aj noví kamaráti.
Okrem toho sa od neho vyžaduje disciplinovanosť ako je napríklad sedenie v lavici, dlhodobejšia schopnosť pozorne počúvať, vnímať, jednoducho vedieť sa sústrediť. Nevie, čo môže očakávať od neznámeho prostredia.
Dieťa v hlavnej úlohe
Celá pozornosť zo strany rodičov, starých rodičov, súrodencov je zrazu venovaná iba jemu. Dieťa sa teší aj bojí zároveň a z týchto silných emócií je zmätené. Pochybuje, či toľkú zodpovednosť unesie, či nesklame dôveru toľkých ľudí, ktorých nadovšetko miluje. Potrebuje povzbudenie, podporu a istotu, že nemusí všetko vedieť hneď, že je prirodzené cítiť strach.
Ako mu môžete pomôcť
- Buďte trpezliví a neustále prváčika hneď od prvého dňa v škole povzbudzujte. Snažte sa poukazovať na jeho kladné stránky, na to, čo už zvládlo a dokázalo.
- Využite posledné mesiace v škôlke a počas leta a nastavte doma približný systém fungovania, denný režim, ktorý nastane nástupom do školy.
- Rozprávajte sa s ním veľa o pripravovaných zmenách ako bežnej a pozitívnej súčasti života. Nič nie je stále, všetko sa neustále mení a my sa meníme a vyvíjame spoločne so svetom. Je to prirodzený kolobeh života, evolúcia.
- Naučte ho vnímať zmeny pozitívne, zamerajte sa vždy na kladné stránky zmien, ako sú napríklad noví kamaráti, nové vedomosti, príležitosť byť samostatnejší.
- Popíšte vášmu predškolákovi ešte pred nástupom do školy, aké budú jeho povinnosti a čo sa bude od neho vyžadovať, očakávať.
- Dieťa by malo vo vás cítiť oporu. Malo by vedieť, že sa na vás môže obrátiť s akýmkoľvek problémom. Malo by cítiť, že hoci sa od neho vyžaduje byť samostatným, nie je samo. Vždy mu budete na blízku.
- Už prvé náznaky strachu, plaču, ale aj agresivity či extrémnej pasivity riešte a snažte sa zistiť ich príčinu. Nemusí ísť hneď o šikanovanie, ale iba nedorozumenie, či zlé pochopenie situácie, dokonca v prípade agresivity alebo pasivity o strach zo zlyhania.
- Ak ako rodič máte obavy či pochybnosti o škole, učiteľoch, samotnom dieťati, nehovorte o nich nahlas pred ním.
- Nepoužívajte školu, domáce úlohy ako nástroj na vyhrážanie a trestanie dieťaťa.
- Nezabúdajte na hru a oddych, ktoré dieťa potrebuje rovnako ako dospelí po náročnej práci.
- Nezabúdajte tráviť spolu čas aj ako rodina.
- Mimoškolské aktivity, ako sú záujmové krúžky s umeleckým alebo športovým zameraním, vyberajte citlivo, nesnažte sa dieťaťu vyplniť nimi každý deň. Nie je dobré, aby bolo zbytočne preťažené a unavené, berte ohľad na individuálne danosti dieťaťa.