„V súčasnosti stúpa počet dospievajúcich detí, ktoré skúšajú fajčiť. Ak majú ešte nevyzretú zubnú sklovinu, následky týchto experimentov si môžu niesť aj celý život,“ varuje MUDr. Alexander Schill. Pri „potiahnutí“ z cigarety je v ústach horúco a sucho. Navyše na zuboch zasychá zubný plak a pri nedostatočnej dentálnej hygiene je to veľmi nežiaduce.
Fajčiar problém v ústach nemusí spozorovať
Ľuďom, ktorí fajčia, sa zvyčajne zuby nekazia viac ako nefajčiarom, v tom je to zradné. Zvyšuje sa u nich totiž riziko zápalu ďasien a kostí, ktoré sa môžu rozvinúť do parodontitídy. Pri fajčiaroch býva postup ochorenia rýchlejší práve pre zlé hojenie dutiny ústnej, pričom obmedzenejšie sú aj možnosti ošetrenia.
Cigaretový dym – falošný „ututlávač“ problémov
Ústa sú pre cigaretový dym vstupnou bránou do organizmu.
Dym oslabuje účinnosť slín a vysúša ústnu dutinu, vnútri úst vzniká suché prostredie, ktoré ničí cievy i ďasno.
Ďasná fajčiarov sú na pohľad biele, zle reagujú, horšie sa hoja, nekrvácajú, aj keď by mali a tlmia tak všetky príznaky, ktoré by človeka mali varovať, že niečo nie je v poriadku.
Fajčiar po štyridsiatke tak môže zistiť príliš neskoro, že sa mu kývajú zuby a chrup má vo vážnom stave, no bez včasného varovania. Tu je hojivosť naozaj minimálna.
Negatívny vplyv má, okrem iného, aj to, že pacient často stále fajčí. Pri takýchto prípadoch je veľmi problematické čokoľvek ošetrovať, niektorí lekári odmietajú aplikovať fajčiarom napríklad implantáty.
Fajčenie a strojčeky na zuboch
V takýchto prípadoch musí byť dentálna hygiena stopercentná. Ak v nej nie je dôsledné dieťa, mali by na tento proces dohliadať rodičia.
Často sa stáva, že strojčekom sa krivé zuby krásne narovnajú, no sklovina je poškodená a celkový dojem nespĺňa očakávania ani pacienta, ani rodiča.
Hoci strojček dieťa poctivo nosí – no zanedbáva hygienu a navyše fajčí – problém je na svete a dlhodobé úsilie vyjde navnivoč.