Zajtra čaká všetkých maturantov externý test a slohová práca z vybraného povinného cudzieho jazyka, podľa úrovne – B 1 alebo B 2. Rezort školstva uviedol, že pre žiakov bilingválnych gymnázií, ktoré nemajú uzatvorené medzinárodné zmluvy, je v tomto čase určený test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C 1.
Slovenskí maturanti si najčastejšie vyberali anglický jazyk, z ktorého bude maturovať na všetkých troch úrovniach viac ako 36-tisíc žiakov, čo je 84 % všetkých maturantov. Vo štvrtok budú maturanti písať externý test z matematiky a piatok je vyhradený pre testy jazykov národnostných menšín. Písomné maturity budú písať z maďarského jazyka a literatúry a z ukrajinského jazyka a literatúry.
Maturanti na certifikačných stredných školách si mohli zvoliť absolvovanie maturitných testov z vyučovacích jazykov a matematiky elektronickou formou prostredníctvom počítača. Touto formou bude písomne maturovať vyše 15 000 žiakov.
Výsledky písomných maturít budú k dispozícii elektronickou formou 2. mája a v papierovej podobe budú školám doručené od 3. do 6. mája. Opravné termíny písomných maturít sú stanovené na termíny 3. – 6. septembra 2019 a náhradný termín pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť riadneho termínu, je naplánovaný na 9. – 12. apríla.
Písomné maturity spadajú do kompetencií Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania ako priamo riadenej organizácie Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.