Ministerstvo prichádza s týmto návrhom na základe dôkladnej diskusie s Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Ten za vlaňajšok eviduje zaočkovanosť detskej populácie pod 95 %, čo je hranica potrebná pre dosiahnutie tzv. kolektívnej imunity populácie.
Ide o základné očkovanie vakcínou MMR (proti osýpkam, mumpsu a ružienke) v 15. – 18. mesiaci (deti narodené v roku 2016) v troch slovenských krajoch a u detí narodených v roku 2015 v troch krajoch.
Podľa informácií z týchto inštitúcií, rodičia najviac odmietajú práve zaočkovanie vakcínou MMR, najčastejšie odmietajú toto očkovanie rodičia v Trenčianskom a Bratislavskom kraji.
Do predškolských zariadení môžu byť v súčasnosti prijímané aj deti bez povinného očkovania, novela zákona by to však mala zmeniť. Výnimkou môže byť dieťa, ktoré má potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že je proti nákaze imúnne, alebo nemôže byť očkované pre trvalú kontraindikáciu.
Novela zákona by mala zrušiť aj finančné sankcie za odmietnutie očkovania, ktoré môžu byť teraz uložené do výšky 331 eur. Podľa rezortu zdravotníctva, nie je cieľom povinného očkovania vyberanie pokút za jeho odmietanie, ale prevencia závažných infekčných ochorení.
Prevádzkovateľom zariadení pre deti a mládež podľa novely pribudne aj povinnosť evidovať osobné údaje potrebné pre prípad prijatia protiepidemických opatrení.
Podľa Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti je správanie rodičov odmietajúcich povinné očkovanie ich detí neetické. Tieto deti totiž ohrozujú zdravie tých, ktorým sa napriek očkovaniu z rôznych dôvodov nevytvorili ochranné protilátky (napr. v prípade oslabeného imunitného systému alebo chronického ochorenia).
Rovnako ohrozujú aj deti, ktoré nemôžu byť zo závažných dôvodov zaočkované – napríklad v prípade onkologických ochorení, alebo deti po transplantácii.