Nikotín v materskom mlieku
Podľa výskumov dokonca dokáže ovplyvniť dĺžku dojčenia aj fajčenie v širšom príbuzenstve. Stačí, ak je dojčiaca žena pravidelne vystavená cigaretovému dymu.
Fajčenie v domácnosti, kde matka dojčí svoje bábätko, znižuje celkovú dĺžku jeho dojčenia. Nezáleží pritom na tom, či je fajčenie následne z domácnosti odstránené, alebo nie.
Viac ako tretina skúmaných matiek mala v domácnosti partnera, alebo iného člena, ktorý fajčil. Ukázalo sa dokonca, že partneri – fajčiari zvyčajne zároveň neboli veľkými priaznivcami dojčenia detí.
Nikotín je látka, ktorá dokáže prenikať do materského mlieka a následne do tela dieťatka. Zároveň vedci predpokladajú, že nikotín dokáže znižovať množstvo materského mlieka v tele matiek. Nehovoriac o negatívnych účinkoch pasívneho fajčenia na novorodencov a deti.
V takýchto domácnostiach sa matky oveľa častejšie rozhodnú prestať dojčiť skôr a deti sú dojčené oveľa kratšie ako v nefajčiarskych rodinách a domácnostiach.
Pasívne fajčenie ubližuje
Odborníci konštatujú, že ideálne pre fajčiarske páry a rodiny je vzdať sa fajčenia už pred otehotnením a pre matky novorodencov počkať s návratom k cigaretám až po ukončení dojčenia.
Pokiaľ sa v domácnosti predsa fajčí, matky by mali dbať na to, aby novorodenci, bábätká, ale ani väčšie deti neboli vystavované pasívnemu fajčeniu.
To má často nezvratné následky na ich celoživotné zdravie v podobe závažných respiračných ochorení, ako sú astma a podobne. Skryté dlhodobé následky sa však môžu prejaviť aj v podobe väčších sklonov k závislostiam v puberte a vyššom veku.