Kolísanie uspáva všetkých
Kolísavý pohyb však neuspí len dieťa. Zaspí pri ňom oveľa rýchlejšie aj dospelý človek. Napríklad v hojdacej sieti či v hojdacom kresle. Takýto spánok je podľa výskumov aj oveľa kvalitnejší, a dokonca zlepšuje pamäťové schopnosti.
Pritom kvalitný spánok experti definujú ako schopnosť rýchlo zaspať a prespať celú noc. Testovali dobrovoľníkov a medzi nimi aj mnoho „dobrých spáčov“, ktorí rovnako ako ostatní (horšie spiaci) zaspali rýchlejšie práve pri kolísaní.
U všetkých dobrovoľníkov sa zistili aj dlhšie úseky hlbokého spánku bez prerušení. Testovali ich v spánkovom štúdiu, v ktorom prespali niekoľko nocí – v posteli, ktorá ich kolísala, a v rovnakej posteli bez kolísavého pohybu.
Hlboký spánok, dobrá pamäť
Výskumníkov zaujímalo, aký vplyv majú dlhšie úseky hlbokého spánku na ľudskú pamäť. Pred spaním dali dobrovoľníkom naučiť sa niekoľko slovných spojení naspamäť a po prebudení zisťovali, koľko z nich si zapamätali. Zistili, že lepšie výsledky boli po uspávaní na hojdajúcej sa posteli.
Kontinuálny hojdavý pohyb pomáha podľa nich synchronizovať nervovú aktivitu sietí medzimozgu, ktoré sú významné práve pre spánok aj pamäťové schopnosti človeka.
Tieto zistenia môžu byť veľmi významné pri liečbe ľudí s poruchami spánku, poruchami nálad, alebo aj starších ľudí, ktorí trpia spomínanými poruchami aj poruchami pamäti.