Faktor 1 – pitný režim a vetranie
- pravidelné dopĺňanie tekutín,
- bábätká do pol roka a plne dojčené častejšie dojčiť,
- deťom kŕmeným náhradnou materskou výživou je vhodné ponúkať čistú vodu,
- v kočíku zabezpečiť prúdenie vzduchu, napríklad vo forme sieťky.
Faktor 2 – pobyt vonku
Kedy na prechádzku? Najvhodnejší čas vyjsť von s maličkými deťmi počas horúcich dní je do 10.00 hodiny, a potom popoludní až po 15.00 hodine.
Faktor 3 – čo na seba
- ľahké oblečenie,
- pokrývku hlavy,
- používanie opaľovacieho krému a slnečných okuliarov s UV filtrom.
Faktor 4 – čo do seba, keď jesť nechutí
Melón je skvelou prevenciou pred dehydratáciou. V horúčavách je najideálnejším ovocím. Obsahuje v sebe najviac vody, je sladký, takže nenásilnou formou dopĺňa mladému organizmu potrebné tekutiny. Veľmi dobrou voľbou sú aj ovocné šťavy, šaláty zo sezónneho ovocia a zeleniny. Ťažkým a mastným jedlám sa vyhýbajte. Ako sladkú náhradu majte pre nich po ruke piškóty, suché keksy alebo domácu ovocnú zmrzlinu.
Faktor 5 – pozor na teplotné výkyvy
Čím mladšie je dieťatko, tým ťažšie znáša teplotné výkyvy. Ochladzovanie tela letnou sprchou niekoľkokrát za deň je lepšie, ako sa ukrývať v klimatizovaných priestoroch obchodného centra. Ani v aute sa neodporúča vychladiť vzduch viac ako o 5 – 6 stupňov oproti teplote vonkajšieho prostredia. Telo malého človiečika, rovnako aj starších ľudí, reaguje na prudké teplotné rozdiely šokovo. V horúčavách sa neodporúčajú ani dlhé vychádzky a zdržiavanie sa na priamom slnku.
Faktor 6 – cestovať v noci
Ak sa rozhodnete ísť s dieťatkom na dovolenku k moru, je lepšie cestovať v noci, keď v aute nie je tak horúco a voliť radšej destinácie, ktoré sú čo najbližšie, kilometrami aj kultúrou.
Exotické krajiny sú určite zaujímavé, ale hrozí v nich aj vyššie riziko rôznych infekcií a potrebné diagnostické a terapeutické možnosti môžu byť obmedzené.