Prvá smernica WHO
WHO vydala vôbec prvú sériu svojich usmernení zaoberajúcu sa tým, koľko by sa deti do päť rokov mali hýbať, spať a pozerať televíziu či sledovať programy na internete. Dodržiavaním týchto smerníc sa má predchádzať chorobám vo vyššom veku. „Fyzická nečinnosť bola identifikovaná ako jeden z hlavných rizikových faktorov v súvislosti s celosvetovou úmrtnosťou a tiež ako prispievateľ k zvyšovaniu nadváhy i obezity,“ zdôrazňuje WHO.
V číslach
Bábätká by mali byť fyzicky aktívne prinajmenšom 30 minút denne, pričom tento čas by sa mal po ich prvých narodeninách zvýšiť až na najmenej tri hodiny denne, vyplýva zo smerníc. Sedenie a pozeranie programov v televízii či na mobilných zariadeniach by mali deti vo veku dva až štyri roky obmedziť na maximálne hodinu denne.
WHO tiež odporúča, aby novorodenci spali najmenej 17 hodín denne. Tento čas majú postupne – až do veku troch rokov – následne skracovať na desať hodín denne. Smernice WHO sú podobné odporúčaniam, ktoré v tomto zmysle platia v Austrálii, Kanade, USA i na Novom Zélande.
3 tipy ako nahradiť TV
Najjednoduchšie je dieťaťu zapnúť televíziu. Obrazovka zaujme jeho pozornosť a matka si môže robiť povinnosti okolo domácnosti. No keďže je dokázané, že deťoch mladším ako dva roky čas pred televízorom a digitálnymi obrazovkami škodí, skúste ich nahradiť napríklad takto:
1. Pustite dieťaťu audio rozprávku alebo riekanky.
2. Prečítajte mu z bohato ilustrovanej knižky, pre najmenších je ideálne leporelo.
3. Počúvajte detské piesne, ktoré majú jednoduchý text a sú rytmické.