Každoročne sa na Slovensku narodí približne 55 000 detí. Až desatina z nich je narodených predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom gravidity.
V novozámockej Fakultnej nemocnici s poliklinikou preto zaviedli prelomovú technickú novinku, vďaka ktorej rodičia sledujú svoje nezrelé deti v inkubátoroch online kamerami. Na inkubátoroch je nainštalovaných 11 vysoko citlivých kamier. Tie sú uchytené na špeciálnych konzolách. Natočením na inkubátor snímajú priamo dieťatko. Rodičom stačí počítač (notebook), tablet či mobilná aplikácia v telefóne a pripojenie na internet. Náklady na jednu IP kameru a jej inštaláciu na inkubátore sa pohybujú v rozpätí 200 – 300 eur.
„Vysnívaný príchod dieťatka na svet, ktoré je ihneď po narodení namiesto maminho náručia prevezené na jednotku intenzívnej starostlivosti, do opatery prístrojov a zdravotníckeho personálu, sprevádza obrovský strach,“ vysvetľuje Ľubica Kaiserová z OZ Malíček, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám, a stojí za týmto unikátnym projektom, ktorý mohol byť realizovaný vďaka 2 % z daní.
Techniku IP kamier nad inkubátormi využívajú v USA, ale aj v susednom Česku, Poľsku a iných vyspelých európskych krajinách, ako sú Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Španielsko.
Mamička navštevuje prvých pár dní po pôrode počas hospitalizácie svoje dieťatko kedykoľvek. Ale po prepustení z nemocnice domov musí dochádzať za svojím bábätkom často aj niekoľko desiatok kilometrov. Trvá aj niekoľko týždňov, či dokonca mesiacov, kým sa dieťa dostane domov a môže byť so svojou rodinou.
„Mysleli sme aj na mamy, ktoré ich vážny zdravotný problém izoluje od bábätka, preto je prínosné, aby s ním mohla ostať aspoň vo vizuálnom kontakte” dodáva Ľ. Kaiserová.
Ochrana proti zneužitiu
Celý video prenos je šifrovaný a dobre zabezpečený, aby nebolo možné ho zneužiť. Bábätko môžu vidieť len tí, ktorým rodičia poskytnú svoje prístupové heslo. Ide hlavne o príbuzných, starých rodičov alebo blízkych priateľov, ktorí sú zvedaví na dieťatko a chcú rovnako sledovať jeho pokroky.
„Aj keď žiadna kamera nenahradí priamy kontakt, aspoň takto virtuálne môžu rodičia dieťatko spoznávať a postupne ho začleňovať do rodiny. Okrem toho sledovanie bábätka veľmi prospieva psychickému stavu matky, prispieva k zvýšeniu laktácie, ale aj získavaniu dôvery k lekárom a sestričkám, ktoré sa o dieťatko starajú,“ zdôrazňuje Ľubica Kaiserová.
Pohľad matky „predčasniatok“
„Odlúčenie od mojich dvojičiek bola mimoriadne stresujúca skúsenosť. Bolo by úžasné mať vtedy možnosť vidieť ich aspoň cez kameru. Verím, že by ma to nielen upokojilo a povzbudilo, ale pomohlo napríklad aj pri udržiavaní tvorby mlieka,“ hovorí mamička extrémne predčasne narodených dvojičiek Mirka Mendelová. So svojimi deťmi nemohla byť pre karanténu v nemocnici. Nevidela ich nekonečné tri týždne.
Prvé reakcie rodičov na IP kamery
Rodičia Martin a Andrea sú vďační, že sú súčasťou tohto nového projektu. V septembri 2018 sa im predčasne v 26. týždni tehotenstva narodila dcérka. Od tohoto dňa je nepretržite pod dohľadom zdravotníckeho personálu na neonatalogickom oddelení v Nových Zámkoch. Za dcérkou dochádzajú denne až z Trnavy a trávia s ňou asi tak jednu hodinu priamo na oddelení.
„Sme veľmi radi, že sme sa mohli zúčastniť na projekte, ktorý nám a celej našej rodine pomáha zvládnuť túto ťažkú životnú situáciu. Veľmi oceňujeme, že sme dostali príležitosť sledovať naše ’predčasniatko‘ naživo priamo z inkubátora, hoci zatiaľ len formou hodinového vysielania. Veď doteraz to nebolo vôbec možné. Vždy nás prenos pozitívne naladí a povzbudí.“