Pokiaľ máte doma talent, ktorý chcete ďalej rozvíjať a podporovať, rozhodovanie o výbere strednej školy ste pravdepodobne zúžili na konzervatóriá alebo športové gymnáziá. Kritériá výberu môžu byť veľmi individuálne. V mnohých prípadoch nie je kvalita vždy na prvom mieste. Často zaváži hlavne ekonomická situácia v rodine prípadne dostupnosť danej školy z pohľadu dochádzania. Pozrite si rebríček kvality stredných škôl s umeleckým, odborným alebo športovým zameraním podľa INEKO za šk. rok 2016/2017.
Športové gymnáziá v rámci celej SR, hodnotenie podľa INEKO za školský rok 2016/2017:
1. Športové gymnázium J. Herdu Trnava
2. Športové gymnázium Banská Bystrica
3. Športové gymnázium Ružinov, Bratislava
Konzervatóriá:
Rebríček hodnotenia kvality škôl s umeleckým zameraním v rámci SR neexistuje. Najlepším kritériom pri rozhodovaní sú však úspechy danej školy a jej študentov na rôznych súťažných projektoch, vystúpeniach či zahraničných stážach.
Stredné odborné školy:
1. Obchodná akadémia Trnava
2. SPŠ elektrotechnická Prešov
3. Spojená škola SPŠP.HA.ŠG, Slančíkovej 2, Nitra
Ako dopadli ostatné školy podľa zamerania, si môžete preštudovať sami na stránke Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.
Ak sa neviete rozhodnúť, prečítajte si aj článok: Investujte do vzdelania: TOP školy na Slovensku, v ktorom nájdete rebríček najlepších základných a stredných škôl na Slovensku podľa INEKO za školský rok 2016/2017.
Majte však na pamäti, že rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Tieto výsledky nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom.
Rebríčky tak môžu byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy, najmä by však mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl.
Pre získanie presnejšieho obrazu by ste sa ako rodičia mali škôl pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov, či už v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania alebo pri vstupe na trh práce. Dôležité sú aj informácie o účasti študentov na rôznych súťažiach, o technickom vybavení alebo o štruktúre predmetov.
Vyplnenú prihlášku na SŠ nezabudnite odovzdať riaditeľovi ZŠ najneskôr do 20.2.2018.