K hraniu na hudobný nástroj častejšie inklinujú mladší ľudia do 30 rokov, najčastejšie študenti stredných a vysokých škôl. Z hudobných nástrojov ovládajú najviac klavír a gitaru. Na klavíri pritom hrajú častejšie ženy. Naopak, gitara ako hudobný nástroj oslovuje častejšie mužov. Asi tretina z tých, ktorí vedia hrať na tieto hudobné nástroje, si na ne zahrá aspoň jedenkrát do týždňa.
Pre mnohých oslovených v prieskume by boli zaujímavé aj bicie.
Zabudnutá fujara aj drumbľa
Hru na ikonické slovenské ľudové hudobné nástroje, ako fujara či drumbľa, ovláda necelé jedno percento populácie.
Z tých, čo vedia hrať na nejaký hudobný nástroj, sa takmer 22 percent považuje za začiatočníkov. Svoj hudobný nástroj ovláda na slušnej, alebo až profesionálnej úrovni 42 percent opýtaných.
Ak by sa teraz mali Slováci rozhodnúť, že sa začnú učiť hrať na nejakom hudobnom nástroji, bola by na prvých priečkach v preferenciách gitara, na druhej klavír, respektíve podobné klávesové nástroje. Zaujímavé sú i hudobné nástroje, ako bicie či husle a viola, na ktoré v súčasnosti hrá iba malá časť.
Hudba budúcnosti – nahradí ľudí umelá inteligencia?
Presvedčená je o tom takmer polovica Slovákov. Podľa nich väčšinu hudby už v budúcnosti nebudú tvoriť ľudia, ale špeciálny softvér založený na umelej inteligencii. Až tretina Slovákov si myslí, že v súčasnosti už nie je nutné učiť sa hrať na nejaký hudobný nástroj, pretože hudbu je možné jednoducho vytvárať prostredníctvom softvéru v počítači alebo v aplikácii na mobilných zariadeniach.
Podľa takmer 80 percent Slovákov je pre ľudí dôležité učiť sa hrať na hudobný nástroj, pretože to pozitívne rozvíja celú osobnosť človeka. Častejšie zastávajú tento názor vysokoškolsky vzdelaní ľudia.