Čo je lepšie nechať doma?
1. Značkové drahé oblečenie
Pripravte dieťaťu všetko potrebné na pobyt v tábore. Nezabudnite na dlhé a krátke nohavice, teplákovú súpravu, tričká, sveter, spodnú bielizeň a ponožky na každý deň, nepremokavú bundu, šiltovku, plavky, športovú obuv a pevnú turistickú obuv. No myslite na to, že počas tábora prejde toto oblečenie skúškou, niekedy doslova, ohňom. Preto drahé oblečenie nechajte radšej doma a ak by sa malo naozaj zničiť, radšej pobaľte bežné – bez prestížnej značky. Tá je napokon často skôr tŕňom v oku a zdrojom na porovnávanie sa. Skrátka – dieťa ide do tábora a nie na módnu prehliadku!
2. Elektroniku a mobil
V časoch nášho detstva sme v tábore nemali ani mobilný telefón a ani MP3 prehrávač a zažili sme kopec zábavy aj bez nich. Bolo by na škodu, keby sa pre ne vaša ratolesť ochudobnila o krásne zážitky z táborového večera, kde, namiesto sledovania a zapájania sa do bohatého programu, by „čumela“ na displej. V tábore nepotrebujú žiadnu elektroniku a bola by škoda, keby sa dieťaťu niečo cenné pokazilo alebo stratilo. Rodičia majú väčšinou k dispozícii telefónne čísla na vedúceho tábora, ktorý v prípade potreby, napríklad nečakanej choroby dieťaťa, kontaktuje rodičov. Poproste deti, aby vám z tábora poslali pohľadnicu, alebo napísali list, v ktorom opíšu, ako sa tam majú. O niekoľko rokov to bude krásna spomienka vďaka korešpondencií, ktorá má najmä z pobytu v tábore svoje čaro.
3. Šminky a parfum
Dôležité hygienické potreby, ako je mydlo, šampón, zubná kefka a pasta, nesmú chýbať v povinnej výbave rovnako, ako nevyhnutný opaľovací krém a repelent proti komárom a kliešťom. Urobíte však lepšie, ak parfumy a spreje necháte doma. Cítiť počas celého pobytu v tábore nepríjemný parfum kamarátky z vedľajšej chatky by mohlo pokaziť celkový dojem nejednému malému turistovi, ktorý si chce vychutnať vôňu lesa a lúky. Aj šminky nechajte doma. Tie na karneval majú naisto pobalené animátori a vedúci v tábore.
4. Peniaze
Aj tu platí, že je lepšie nepreháňať. Odporúčaná suma pre dieťa na bežné výdavky sa pohybuje od 5 do maximálne 30 eur. Za „vreckové“ si deti môžu kúpiť drobnosti v bufete, alebo ich môžu využívať na darček pre rodičov či súrodencov. Obyčajne je možnosť dať si uschovať peniaze priamo zodpovednému vedúcemu pri nástupe dieťaťa do autobusu alebo pri odovzdávaní osobných vecí.
Namiesto mobilu pridajte dieťaťu do batoha denník, nech si zaznamenáva svoje každodenné zážitky. Značkové oblečenie zameňte za to, ktoré si pokreslilo alebo dekorovalo vlastnými rukami. Tipov, ako môže zažiť romantiku starých čias aj v dnešnej „dobe mobilovej“, je iste viac. Napíšte nám tie vaše!