V prírode nejestvujú skoky
Naozaj musíte ísť na Malorku, do Thajska, do trópov, ako je dnes módou, lebo aj susedia tam boli? Prudký poveternostný skok cestou tam i nazad viac uškodí, ako pomôže – vám i deťom. Kým sa chladom a virózami oslabené deti v teplej krajine aklimatizujú, ľahko sa prehrejú a na úplnú aklimatizáciu týždeň dovolenky nestačí. Ak na Slovensku po takej tropickej dovolenke vystúpite z lietadla, deti raz-dva prechladnú. A vy možno s nimi. Prudké skoky v prírode neexistujú, mali by ste sa im teda vyhnúť aj v plánovaní svojich ciest. Choďte na jeseň k moru, ktoré je nám Slovákom klimaticky bližšie – na Jadran, či k Čiernemu moru. Jesenné last minute sú ešte stále dostupné. Slaný vzduch vám všetkým prospeje. Pravda, kúpať sa už veľmi nedá, ale niektoré hotely ponúkajú vyhrievané bazény.
Rozdeľte si úlohy pri cestovaní
Starostlivý rodič myslí pri cestovaní i pri pobyte predovšetkým na deti. Aby im nebolo zima ani teplo, neboli hladné a smädné, aby sa nenudili. Najmä mamy pritom zabúdajú na seba, a potom sú strhané a zničené. Dovolenku si v podstate ani nestihnú užiť, lebo skáču okolo detí. Paradoxne budú uštvanou mamkou nakoniec najviac trpieť deti.
Je ideálne, ak si obaja rodičia tieto úlohy rozdelia. Ľahšie je totiž dávať na deti pozor, neustále odpovedať na otázky, vysvetľovať, pamätať na biologické potreby, šoférovať, variť či nakupovať vo dvojici. A nezabudnúť na to, že všetci, nielen deti, potrebujeme najmä počas cesty piť a jesť, lebo inak budeme nervózni a unavení. A cestu si predsa chceme vychutnať.
Najdôležitejšia je hygiena
Cestovanie s deťmi za teplom často prináša ochorenia. Počas cesty alebo pri pobyte ich ohrozuje nevoľnosť v lietadle, aute, autobuse, na lodi, infekčné choroby, alergie, úrazy, športové riziká. Pred cestou sa poraďte s vaším lekárom o povinných a odporúčaných očkovaniach, o voľne dostupných liekoch pri prechladnutí či črevných a žalúdočných ťažkostiach. Zásobte sa kvapkami Hylak, práškom Smecta alebo živočíšnym uhlím v tabletách Carbocit, Paralenom proti horúčke. Najdôležitejšia je však hygiena a overený zdroj čistej pitnej vody.
Ak ste sa predsa len rozhodli pre jesennú dovolenku v tropickej krajine, navštívte niektoré z oddelení pre cudzokrajné choroby pri fakultných nemocniciach v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Košiciach. Poskytnú vám informácie o riziku infekcií v jednotlivých krajinách, o vhodnej prevencii, vrátane ochrany pred maláriou, a tiež vám zabezpečia potrebné očkovania.