Lanzarote – vystihla by som to jedným slovom „iné“... úžasné, podmanivé, mystické. Tento ostrov sa sformoval do takej divokej podoby, ako nenájdete takmer nikde na svete. Keďže je Lanzarote malé, počas týždennej dovolenky ho viete prejsť autom krížom-krážom. Celé územie ostrova Lanzarote je od roku 1993 označené za biosferickú rezerváciu UNESCO.
Bol január a teploty na Slovensku neboli vôbec prívetivé. Môj syn je v zimných mesiacoch kvôli problémom s dýchacími cestami viac doma ako v škole, tak sme sa rozhodli zarezervovať letenky na Lanzarote za veľmi výhodné ceny. Nahovorila som maminu a tetu, nech idú s nami, a keďže odlet bol o dva dni, balenie prebehlo veľmi spontánne a rýchlo.
Poďme postupne. Ak chcete zažiť pohodovú rodinnú dovolenku, vhodné sú destinácie ako Puerto del Carmen, Playa Blanca alebo Costa Teguise. Na týchto miestach nájdete luxusné hotely a úžasné pláže, kde si môžete oddýchnuť. Lanzarote je však príliš krásny ostrov nato, aby ste celú dovolenku strávili len pri mori.
Národný park Timanfaya
Tento národný park choďte bezpochyby navštíviť ako prvý. Keď necháte na parkovisku auto a kúpite si lístky do národného parku, prekvapí vás, že ďalej pôjdete autobusom. Je to hlavne z dôvodu bezpečnosti. Autobus chodí v pravidelných intervaloch a vyvezie vás serpentínami do rôznych častí tejto vulkanickej krajiny.
Vďaka lunárnemu vzhľadu sa tu natáčalo veľa vesmírnych filmov. Pôda je všade jantárová a pohľad na ohnivé hory je fascinujúci. Mojím najväčším zážitkom bolo grilovanie mäsa, rýb a miestnych špecialít, ktoré boli pripravované na peci vykurovanej priamo zo sopky. Toto všetko máte možnosť zažiť v reštaurácii El Diablo.
César Manrique
César Manrique (španielsky výtvarník a umelec) ostrov Lanzarote neskutočne miloval a značne sa zaslúžil o jeho dnešnú tvár. Jeho dom (momentálne nadácia Césara Manrique) sa nachádza priamo v skamenenej láve. César Manrique presadil na ostrove zákaz výstavby megalomanských hotelov vyšších, ako sú miestne palmy a osadzovanie bilboardov. Po krajine umiestnil množstvo kinetických sôch pohybujúcich sa vo vetre. Všetky jeho architektonické diela spojil do úžasných farieb – biela, tyrkysová a zelená.
Jardín de Cactus – Kaktusová záhrada
Na severe Lanzarote sa nachádza Kaktusová záhrada. Je tiež dielom Cézara Manriqueho a nachádza sa v nej viac ako 1400 druhov kaktusov. Rešpekt k okolitej prírode bol vďaka tomuto architektovi zachovaný nielen v tejto záhrade, ale aj na celom ostrove. Dominantou celého komplexu je veterný mlyn, z ktorého budete mať krásny výhľad na okolitú krajinu. Na fotke je moja maminka.
Jaskyňa Jameos del Aqua
Jaskyňa Jameos del Aqua sa nachádza vo vnúti tunela vytvoreného erupciou sopky. Nájdete tam soľné jazero, smaragdovo zelené jazero, múzeum a auditóriá. Večer sa totiž toto prekrásne podzemie premení na koncertnú sieň. Jaskyňa pôsobí ako výlet do krajiny zázrakov a spojenie lávy, zelene, smaragdovej vody, bielej farby a hudby je očarujúce. Súčasťou jaskyne je aj Zelená jaskyňa, kde zvukové a svetelné efekty realisticky evokujú erupciu sopky. Pre deti neskutočne zaujímavé.
Napriek sopečnej pôde tu ľudia dopestujú hrozno, paradajky, cibuľu, zemiaky a melóny. Vinič sa sadí do minikrátera. Stena krátera chráni rastlinu pred nadmerným slnkom a silným vetrom. Počas noci nasaje vulkanická pôda vlhkosť ako špongia. Keď je opäť horúci deň, vďaka „tejto špongii“ vinič nevyschne. Z tohoto výborného sladkého hrozna sa vyrába potom víno, známe pod názvom Malvasia.
Kanárske ostrovy som doteraz navštívila niekoľkokrát a vždy ma neuveriteľne prekvapia tým, čo ponúkajú.
vau, úžasné miesto
@m.undesser ano, je tam krasne... sama som bola ocarena :-)
Ďalšia inšpiratívna destinácia.
@veronika Krasne miesto, krasne spomienky.