Okrem toho, rozširovanie poznatkov z geografie a navigácie deti zvyčajne veľmi baví a vedie k obrovskému pocitu samostatnosti a zodpovednosti. Nehovoriac o rozvíjaní ich kognitívnych schopností a všeobecného rozhľadu.
Čítanie kníh s mapou poruke
Začať sa dá tým, že budete spoločne čítať detské knihy vždy s otvorenou mapou. Môže ísť o rôzne dobrodružné knihy, knihy o cestovaní, alebo hoci len detské knihy s dejom odohrávajúcim sa v iných krajinách či mestách.
Prstom na mape môžete sledovať osudy hlavných hrdinov. Pomocou mierky na mape môžete zisťovať vzdialenosti, aké musia prekonávať. O konkrétnych miestach a ich histórii či zaujímavostiach si potom spoločne prečítate v iných knihách alebo na internete.
Deti takto naučíte používať rôzne zdroje informácií, rôzne typy dokumentov – mapy, knihy, informačné brožúry, cestovateľských sprievodcov alebo zdroje na internete. Naučíte ich, kde tieto zdroje hľadať a ako s nimi pracovať.
Zaveď ma do múzea!
Výbornou hrou môže byť navigovanie z miesta na miesto. Vhodné miesta treba, samozrejme, vyberať primerane veku a skúsenostiam detí. Najlepšie je začať na miestach, ktoré deti dobre poznajú a spoľahlivo na ne trafia.
Nepodceňujte ich však, zvyčajne sú veľmi vnímavé a všímavé, takže ak sa vás cestou v aute donekonečna vypytujú, aká je to ulica a radostne spoznávajú známe miesta, povzbuďte ich v tom. Majú skvelú pamäť a isto si ich poriadne zapamätajú.
Najlepšie je takéto trasy prejsť aj pešo, je to pre deti úplne iná skúsenosť a zážitok. A nabudúce, keď znova tade spolu pôjdete, skúste ich požiadať, aby vám poradili, ako sa dostanete na konkrétne miesto (ktoré poznajú).
S pribúdajúcim vekom a skúsenosťami môžete vyberať náročnejšie trasy a miesta, prípadne si ich predtým spoločne pozrite na mape a porozmýšľajte, ako by ste sa na dané miesto mohli najľahšie dostať a aké sú varianty trasy.
Orientácia v meste aj v prírode
Na výlety do prírody si pribaľte do ruksaku okrem mapy aj kompas či buzolu. Možno vás prekvapí, v akom ranom veku sa deti zaujímajú o svetové strany, o turistické značky a chodníky, o to, kde vychádza a zapadá slnko a kedy ho máme priamo nad hlavou.
Spoločne pozorujte, aký sklon má mravenisko alebo z ktorej strany sú stromy najviac obrastené machom. Pokúste sa vytýčiť si ciele a smer, akým sa k nim dostanete. Vypočítajte si vzdialenosť a približný čas, koľko vám to bude trvať.
Vo vlastnom i cudzích mestách naučte deti vybrať si vhodný orientačný bod a všímať si ulice aj smer, ktorým sa od neho vzďaľujete.
Vo vzduchu i na mori
Postupne môžete deťom objasniť fungovanie navigácie na vode, na mori, spoločne objavovať základné druhy klasickej aj elektronickej navigácie.
Určite vás to zavedie i k oprášeniu si základných geografických vedomostí o určovaní súradníc prostredníctvom poludníkov a rovnobežiek, či o základných navigačných veličinách, ktorými sú smer, čas a vzdialenosť.
Atraktívnym bude iste aj skúmanie navigačných systémov používaných v leteckej doprave, fungovanie rádionavigácie a satelitných systémov.
Geocachingové hry
Elektronické pomôcky v podobe GPS využijete pri hrách typu geocaching. Do zvolenej skrýše ukryjete nejaký predmet, „poklad“ (ideálne je ju spojiť s príbehom, viažucim sa k tomu miestu), a následne deťom poskytnete informácie o GPS súradniciach.
Na hľadanie pokladu môžu využiť GPS navigačné prístroje, alebo iba mapy. Do celosvetovej hry Geocaching sa môžete zapojiť registráciou na web stránke.