Dlhé tiene stresu
Znie to bezmála osudovo, ale stresu sa dá vyhnúť len veľmi ťažko. Útočí na nás s rôznou intenzitou, v rôznych formách a takmer bez prestávky. V desiatkach prípadov si však človek takéto ataky ani neuvedomuje. A potom medzi sebou márne pátrame po príčinách napätia, podráždenosti alebo hustej atmosféry.
Aj preto je dobré, ak máme po ruke istú formu jednoduchej diagnostiky, ktorá nám dovoľuje príznaky stresu identifikovať a nasadiť voči nemu účinnejšie zbrane. Takýto predvídavý postup, samozrejme, neprospeje iba nám dospelým, ale v prvom rade našim deťom.
1. Za stolom
Vyzerá to ako klišé, ale ak rodina spoločne stoluje čoraz menej, dá sa usudzovať, že napätie a stres sa dajú krájať. Forma uvoľnenej konverzácie nad plným tanierom má svoje kultúrne korene, pričom medzi stolovníkmi signalizuje pohodu a ochotu počúvať druhú stranu. Keď teda na spoločné raňajky, večere, či dokonca obedy niektorá zo strán rezignuje, treba sa k problému postaviť čelom – je jasné, že niečo u nás škrípe.
2. Hlas nás prezradí
Nemusíme byť erudovaným odborníkom, aby sme aj podľa hlasu zistili mieru napätia a stresu v rodine, či u jednotlivca. Hlas o nás prezrádza viac, ako si myslíme. Krátke úsečné vety, jednoslovné odpovede, neočakávané zvýšenie hlasovej intenzity či dokonca krik, sú prejavom partnera, ktorý je pod tlakom a potrebuje reset.
Ako tento toxický mix dopadá na deti, hádam ani netreba dlhšie rozoberať. Občas však postačí iba ticho prázdnej izby, hlboké dýchanie, zatvorené oči a šálka kávy. Sústrediť sa desať minút len na seba prospeje v konečnom dôsledku aj deťom.
3. Vlastné ostrovy
Skutočnou hrozbou permanentného napätia a stresu v rodine býva vznik akýchsi vlastných ostrovov. Zabuchneme za sebou dvere a tvárime sa, že sme v našom priestore sami. Deti sa zamknú v izbe, odmietajú komunikovať, bežný rytmus všedného dňa býva rozglejený. Jediné, čo zabráni, aby tieto ostrovy vznikali a rástli, je udržiavať kontakt, hovoriť a počúvať sa.
Povedzme si navzájom, čo nás valcuje, aké máme problémy a ako s nimi denne bojujeme. Dieťa chce a musí cítiť, že zdieľa osudy každého člena rodiny, aj napriek tomu, že momentálne nemajú ružovú obálku. Nemajme obavy otvoriť sa! Tento krok pomôže obidvom stranám a zásadne zmierni dopady týchto zlých dní a ťažkých týždňov.
Ďalšie príznaky stresu
Nechutenstvo, plytký alebo žiadny spánok, bolesti hlavy, chrbta, krčnej chrbtice, celková slabosť a nízka výkonnosť. Frontálny útok stresu podkopáva imunitu a od nej je krátka cesta k radu rôznych chorôb.
Aktívne a spolu
Bojovať so stresom nie je hračka, keďže veľmi ľahko prepadne školáka alebo otca troch detí. Jeho chronická forma dokáže tvrdo zasiahnuť zdravotnú kondíciu, čo si – žiaľ – ešte mnoho ľudí neuvedomuje. Čo robiť?
Zmeňme návyky a zrušme zlozvyky
Predovšetkým sa snažme oveľa viac hýbať. Desať minút rannej chôdze alebo tri-štyri poschodia po svojich, dokážu spraviť hotové zázraky. Striktne sa stravujme podľa veku a typu práce, ktorú vykonávame.
Ak sme dlhoroční slabosi a patríme do skupiny „nikotinistov“, skúsme fajčenie obmedziť, alebo nadobro vygumovať. Alkohol tiež náš stres neodbúra, len na čas odsunie. A večer, namiesto telky alebo webu, sa radšej porozprávajme s deťmi, prípadne sa spolu prejdime.
No a pochopiteľne, otvorme dokorán okná aj dvere úsmevu a smiechu.