Desať ako bod obratu
Odborníci svorne tvrdia, že našich potomkov by sme mali zhruba po desiatom roku života skontrolovať vždy, keď sa ocitnú na webe. Desať rokov je vnímaných ako bod obratu, keď sa dieťa naplno ponorí do neprehľadných vôd, najmä sociálnych sietí.
Pre niektorých psychológov ide o akýsi druh iniciácie. Z malého školáka sa jedným kliknutím stáva účastník nekončiacich hier, ktoré môžu doslova zmeniť život. Povinnosťou rodičov je dieťa nielen usmerniť, ale i chrániť.
Treba dieťa naučiť, ako sa má v tomto online zamotanom svete správať. Napokon, dobre vieme, čo znamenajú sociálne siete všeobecne, nieto v životoch sotva desaťročných „tínov“. Deti v tomto veku nadväzujú kontakty aj s cudzími ľuďmi, takže ostražitosť býva namieste.
Tvárou v tvár
Facebook je už fenomén a deti jeho prednosti, možnosti a potenciál v takomto veku zbožňujú. Tisícky informácií, desiatky a desiatky tvárí, a to všetko v priamom prenose. Naša ratolesť by mala – okrem iného – vedieť rozoznať, či narazila na seriózny profil, alebo dajaký fake. Odborníci zo sveta IT odporúčajú celkom jednoduchý trik, ktorý umožňuje odhaliť, s kým máme tú česť.
Ak sme v kontakte s cudzím človekom a niečo sa nám nezdá, požiadajme ho, nech urobí jedno originál nice selfíčko len pre nás. Podmienkou je, aby pri fotení držal pred sebou kus papiera s vlastným menom a dátumom. Takéto cool selfie môže potom obratom poslať do nášho kompu.
Podstata tejto „skúšky správnosti“ je celkom jednoduchá. Ak sa pred nami dotyčný začne ošívať, vyhovárať a tvrdiť kadejaké nezmysly o nekvalitnom foťáku, chýbajúcom papieri alebo časovej vyťaženosti, máme signál, že niečo tu smrdí.
Dôveruj a preveruj
Profesionáli zo sveta IT aj detskí psychológovia upozorňujú, že dieťa do desiateho roku musíme mať pod stálou kontrolou i v oblasti prístupu k jeho web účtom. Znalci jedným dychom zdôrazňujú, že tu nejde o „úbohú špionáž“ vlastného dieťaťa. Všetko je len o dôvere a vzájomnej úcte rodičov a ich ratolestí.
Dieťa musí z našej strany cítiť trvalú podporu a istotu. Otec a mama by mu mali dať celkom jasne najavo, že je ešte vo veku, kedy sú tieto kroky nevyhnutné. Keby sa však v tomto smere stalo čokoľvek, sú tu len pre neho a vždy sa o nich môže oprieť. Musí vedieť, že web nie je len o zábave, ale aj o zodpovednosti.
Zdieľaj, zdieľajme
V mnohých prípadoch sa zo zdieľania fotiek, zážitkov a informácií stávajú akési virtuálne preteky, ktoré v sebe však nesú istú mieru rizika. Témy nemajú konca. My a naša dovolenka, naša dcéra v mori, náš novo zariadený byt, schudla som, pribral som... Zdravý rozum aj odborníci radia, že práve tu pravidlá dodržiavať treba, najmä pokiaľ ide o deti.
Vyvarujme sa nevinných fotiek z kúpania, rozkošných detských cmukcmuk zadočkov alebo fotiek, ktoré môžu byť ľahko vizuálne, témou alebo konotáciou zneužité. Kompromitovať sa predsa dá všelijako, a nielen naše dieťa. Dobre predsa vieme, že deti majú košatú fantáziu a sú na webe ako doma. Kyberšikana poničila desiatky osudov a celých rodín.
Ak už raz do web priestoru zavesíme – aj keď možno naivne – fotografie alebo informácie, ktoré vzápätí zmažeme, býva neskoro. Od okamihu štartu si tu všetko žije vlastným životom ako parazitická huba. Netušíme, kto si fotku práve skopíroval a načo, takže opatrnosť musí mať zelenú.
Takže, buďme pre deti príkladom aj v tejto oblasti. Ak ich od raného veku naučíme, čo na web patrí, a čo nie, bude sa ľahšie dýchať obom stranám. Nezabúdajme, že pre týchto drobcov je internet ako vzduch na dýchanie a vedia o ňom viac, ako si vôbec pripúšťame.