Len pre poriadok
Stať sa v jeden deň matkou a otcom dvoch detí dokáže s človekom poriadne zamávať. Pravda, pre rodinu to nebýva úplná novinka, keďže už počas 8. týždňa si lekár na ultrazvuku túto podarenú dvojku všimne. Finálne sa dá z tohoto faktu tešiť až na začiatku druhého trimestra, keďže dovtedy v tejto krehkej záhrade panuje množstvo rizík.
Pochopiteľne, vynosiť dve deti odrazu predstavuje pre budúcu maminu enormný fyzický a duševný výkon, často spojený s vážnymi atakmi i na jej vlastné zdravie. A býva pritom viac-menej jedno, či ide o tzv. jednovaječné, alebo dvojvaječné dvojčatá. Viacpočetné tehotenstvo preto ostáva pre laikov, ale tiež odbornú verejnosť, zdrojom početných vážnych otázok a nemenej zložitých odpovedí.
S kým to máš?
Myslím, že toto dramatické vyhlásenie sa objavilo aj v poniektorých romantických filmoch, keď „happy“ manžel v náhlom šoku zistil, že jedno z dvojičiek má inú farbu pokožky. Lekár nám veľmi rád potvrdí, že jednovaječní súrodenci stoja pri sebe ako „vajce vedľa vajca“, ale tí dvojvaječní to môžu mať s výslednou podobou i trochu inak.
Základným predpokladom ostáva podmienka, aby sami rodičia boli miešancami. Každý z nich potom má v tele uloženú genetickú informáciu ako pre svetlú, tak aj pre tmavú pleť. No a potom je to už na škodoradostnej pani Náhode a po pôrode môžu mať rodičia v kočíku vedľa sebe čokoládku a vločku. Samozrejme, ide o šancu jednej k iksypsilonu.
Ostáva tiež overenou pravdou, že dvojičky môžu mať dvoch rôznych otcov. V tomto prípade sa však musí zbehnúť také veľké množstvo premenných, že bežný tatko sa podobnej „rany osudu“ obávať nemusí. Žena by totiž mala ovulovať dvakrát v jednom cykle, a pritom prežiť úspešné oplodnenie s dvoma mužmi.
Čo všetko sa človek nedozvie
Na tomto svete nie je nič len tak, a rozoberaná téma dvojičiek netvorí výnimku. Napríklad americkí odborníci vo svojom výskume spred pár rokov tvrdia, že dvojičky majú pred sebou dlhší život, ako deti, ktoré prišli na svet „bez parťáka“.
Dokonca platí, že jednovaječní súrodenci v dĺžke života preskočia i dvojvaječné dvojičky. No a to najlepšie na koniec. Viac zárezov na futre svojho vymeraného času majú i matky dvoch drobcov s rovnakým dňom narodenia. Za všetkými týmto prekvapivými závermi sú vraj podstatne užšie a pevnejšie emocionálne väzby, ktoré dvojičky k sebe pútajú.
V tejto súvislosti sa gynekológovia zmieňujú o zaujímavej skutočnosti, že na dvojičky mávajú podstatne „väčšie šťastie“ staršie ženy. Často ide o matky vo veku viac ako 35 rokov, pričom sa veľa ráz tieto ženy ani nemuseli podrobovať liečbe neplodnosti alebo umelému oplodneniu. No a vysvetlenie?
Zvažovaná, zatiaľ zavedená hypotéza sa odvoláva na evolúciu ľudského rodu a tvrdí, že matka vo vyššom veku má už len malú šancu na ďalšie dieťa, a tak jej príroda – z čírej dobroprajnosti a materského inštinktu – dopraje rovno deti dve. OK, veď aj tak sa dá...
Dvojčatá sú vraj v kurze
„Nevyhubiteľné“ štatistiky ukazujú, že sa rodí stále viac dvojčiat. Napríklad podľa generačného kľúča sa dnes narodí zhruba dvakrát viac dvojičiek ako pred tridsiatimi rokmi, čo zodpovedá životu celej jednej generácie. Medicína má v dôvodoch a príčinách celkom jasno. Ide vraj o dôsledok modernej hormonálnej liečby a asistovanej reprodukcie.
Ešte pred dajakým časom sa pri počatí dieťaťa zo skúmavky do delohy matky vkladalo viac embryí, aby sa tak zvýšili predpokladané šance pre narodenie zdravého potomka. Táto praktika „vyššej početnosti“ sa dnes už nevyužíva, keďže kvalita metód počatia dospela oveľa ďalej. Namiesto toho sa volí len jedno, v odôvodnených prípadoch, nanajvýš dve embryá.
Z pohľadu medicíny a skúsených pôrodníkov sa tiež potvrdzuje, že dvojčatá sa pýtajú na náš svet s predstihom. Pre bezproblémový pôrod a zdravé deti sa napríklad ukázal 37. týždeň tehotenstva ako optimálny čas pôrodu, čo forsírujú aj mnohí lekári. Žiaľ, na opačnej strane takejto viacpočetnej radosti býva značné riziko predčasného pôrodu.