Geniálny pán so stavebnicou
Kontaktné šošovky sú dielom muža, ktorý z detskej stavebnice Merkur, takmer na kolene, „vydoloval“ jedinečnú aparatúru určenú na odlievanie toho malého optického zázraku. Jeho meno je Otto Wichterle (1913 – 1998) a priezračné gélové šošovky dnes patria k ľudskému oku práve tak samozrejme, ako klasické okuliare.
Šošovky v súčasnosti účinne pomáhajú miliónom žien a mužov korigovať dioptrické problémy a užívať si ostré videnie aj bez povinnosti nosiť na spotenom nose sklá osadené v ráme. A keďže pokrok sotvakedy zastavíš, moderné kontaktné šošovky môžu využívať už i deti predškolského veku, dokonca rozkošné batoľatá a bezbranné dojčatá.
Plusové rozhodnutie
Podľa oftalmológov, moderné, materiálovo sofistikované kontaktné šošovky ponúkajú aj pre takýchto drobcov celý rad pozoruhodných výhod. Takže, ak ich lekár dieťaťu odporučí, niet prečo váhať a možno ísť po hlave do toho. Povedané s dávkou hrubozrnného humoru – naše oči nevidia, čo im urobí dobre. Takže, poďme na to: šošovky a plusy pre naše deti...
Predovšetkým je dobré vedieť, že kontaktné šošovky sa aj u malých detí hodia na korekciu tých najzákladnejších dioptrických chýb. Ich obrovským benefitom ostáva fakt, že ich môže nosiť už i niekoľkomesačné bábo. Výhody tohoto kroku sú pritom nesporné, keďže šošovky pomáhajú pri ďalekozrakosti, krátkozrakosti i astigmatizme. Môžu celkom spoľahlivo fungovať aj ako „nositeľ“ vysokých dioptrií, čo pri normálnych okuliaroch a deťoch nebýva práve vďačným riešením. Napokon, rodičia detí s okuliarmi by vedeli rozprávať.
Prirodzene, že kontaktné šošovky vždy „dodržia dané slovo“ a sú tak v každom okamihu v bezprostrednom spojení s rohovkou oka. Klasické okuliare ostanú v tomto smere o krok pozadu. Aj preto šošovky svojmu majiteľovi ponúkajú podstatne ostrejší obraz, bez akýchkoľvek rušivých detailov. Navyše, neobmedzujú zorné pole oka, sú porovnateľne ľahšie a ich nosenie znamená každodenný vyšší komfort.
Vždy je na výber
Kontaktné šošovky majú dve základné materiálové podoby – tvrdé a mäkké. Vyrábajú sa buď zo silikónu alebo hydrogélu. V našich zemepisných šírkach sa najčastejšie objavujú mäkké, teda ohybné šošovky. Technologicky sa pritom dnes už dajú vyrobiť najrôznejšie tvary a zakrivenia, čo znamená, že tento unikátny zázrak chémie a optiky vie pomôcť každému oku.
Používané materiály pritom vedia „dýchať,“ čiže voľne prepúšťajú vzdušný kyslík. Oko dieťaťa tak nebýva počas celodenného nosenia šošoviek nadmerne zaťažované, čo je výborná správa aj pre samotných rodičov. K tejto nespornej výhode treba ešte priradiť i neoceniteľnú skutočnosť, že „kontaktky“ sú vyrábané aj s ohľadom na dĺžku ich nosenia.
Aby sme nezabudli. Téma dĺžky nosenia šošoviek býva pod drobnohľadom ako jedna z prvých. Pochopiteľne, že u detí je tento aspekt vnímaný podstatne citlivejšie. V princípe sú k dispozícii dve línie. Nosenie šošoviek v dennom režime, alebo s rôzne odstupňovanými časovými intervalmi. Od tejto premisy sa potom odvíjajú tzv. výmenné šošovky, resp. šošovky s predĺženým nosením.
Výmenné fungujú tak, že sa kompletne vymenia po presne určenom čase – jeden deň, dva týždne, po roku, či po mesiaci. Mení sa potom rovno celý pár, pričom sa na noc odkladajú. Všeobecne však býva najlepšie, ak sa šošovky menia denne. Takže každé ráno na oči dieťaťa aplikujeme novú dvojicu. Šošovky s predĺženým nosením majú svoje špecifiká a pre deti sa veľmi nehodia, keďže sa na noc odkladať nemusia.
Čosi na doplnenie
Kontaktné šošovky majú čestné miesto i pri operáciách detského oka, napr. šedého zákalu. Špeciálne šošovky sa pritom môžu pohodlne používať po celý deň. Nahradzujú chorú a chirurgicky odstránenú šošovku, ale zároveň riešia aj potrebu dioptrií pre samotné oko.
Prirodzene, že spektrum použitia kontaktných šošoviek u detí je ešte oveľa širšie. Príkladom môže byť otázka riešenia poúrazových stavov, či následky vážnej infekcie oka. Gélový zázrak pána profesora Wichterleho spojený so stavebnicou Merkur sa osvedčil i pri úspešnom liečení amblyopie, teda tupozrakosti.