Taká malá schizofrénia
Každý rodič vníma poistenie dieťaťa ako ochranu nadovšetko milovaného stvorenia. Skúsený poisťovák nám ale odporučí trochu odlišný postup. Poistime v prvom rade sami seba, prirodzene s myšlienkami sústredenými na dieťa a jeho istoty. Alebo povedané inak a presnejšie – poistený má byť ten, kto do rodiny pravidelne nosí peniaze.
Hrajme za seba
Rozumne a predvídavo uvažujúci rodičia by pri úvahách o poistení detí nemali urobiť jednu zásadnú chybu. Osud rodiny nevkladajme výhradne do rúk štátu a jeho sociálneho systému. Ak nám, nebodaj, dieťa ochorie, väčšinou vypadne z ekonomického kolotoča rodiny i jeden z rodičov, čo veľmi rýchlo znamená aj nižší mesačný rozpočet.
Otázka, ako túto dieru účinne zaplátať, a pritom zvládať domácnosť aj liečenie potomka, tak býva rovnicou s niekoľkými premennými. Platilo, a platiť neprestane – spoliehajme sa predovšetkým sami na seba... Povedané slovami jednej mojej netere – štát je jeden a ľudí milióny.
Otázniky pre rozvážnych
Takže jednoduchá otázka znie – čo poistiť a čo nie? Ak volíme životnú poistku pre deti, mala by kryť poistné riziká, akými sú kritické ochorenia, dlhodobé liečenie či trvalé poúrazové následky. Ako sme spomínali, pri týchto prípadoch jeden z rodičov ostáva s dieťaťom a jeho finančný prínos do rodinnej kasy na čas ustane.
Treba si teda premyslieť a s odborníkom trpezlivo vysedieť nastavenie takejto poistky. Nezakladajme a neplaťme poistky, ktoré kryjú bežné „prevádzkové karamboly“ detí v rodine. Tržná rana na čele alebo dva – tri týždne bez školy, nestoja ani len za úvahu, a najmä za peniaze zmluvne odovzdané vždy pripravenej poisťovni.
Sú lákavé špeciality dobré?
Biznis poisťovní prináša početné lákadlá v podobe nových a nových produktov. Nemajme ale veľké oči! Takzvané špeciálne, na mieru ušité a dokonale padnúce poistné produkty často ukrývajú správne tušený zámer – priviesť do poisťovne ďalšie a ďalšie peniažky. Ok, biznis je biznis, ale z času na čas sa vypláca myslieť vlastnou hlavou, hmm?
Pred érou dnešného radostného konzumu ľudí usmerňovala rozumná poučka – kupujem len to, čo potrebujem. A tak dobre popremýšľajme, poraďme sa v rodine i s priateľmi a urobme si čas na zmysluplnú úvahu. Vyberme a plaťme dieťaťu také poistenie, ktoré sa vyplatí v dlhšom časovom horizonte – nám aj potomkom.
Skúsenosti napovedajú, že top riešením býva poistenie dieťaťa v poistnej zmluve rodičov. Takže, jeden papier ako poistka pre rodičov i deti. Oplatí sa za tým trochu chodiť, aby sme takú zaujímavú ponuku našli, ale vyplatí sa. Trh je zamotaný, rečí veľa a výhodných ponúk ako šafranu.
Poistka ako prasiatko?
Zvyk je železná košeľa, a preto má iks rodín na Slovensku deti poistené aj s povinnou šetriacou zložkou. Ľudia si na to časom akosi zvykli, keďže poisťovne tento prístup v minulosti preferovali a dobrosrdečne odporúčali. Dnes však môžeme deti poistiť bez povinného sporenia.
Zodpovední rodičia ale sporenie pre svoje dieťa jednoznačne preferujú. A je to správne. V takom prípade nám finančný poradca, banka alebo rozumný poisťovací agent určite odporučia využitie iných sporiacich produktov, ako väzbu na poistku.
A preto býva pre budúcnosť dieťaťa často najlepším riešením investícia cez spoľahlivé investičné fondy alebo finančné spoločnosti. Hlavné je, aby v ich blízkom okolí nefiguroval široký tieň poisťovne, more rôznych poplatkov alebo košaté zmluvy, ktoré rozsahom pripomínajú rozsudok medzinárodného súdu.
Takýto spôsob šetrenia nám, skrátka, ponúka jasné a zreteľné položky: „má dať, dal.“ Aj preto v každom okamihu poľahky vieme, komu a koľko platíme, čo za to dostaneme a akú sumu si jedného dňa – aj vďaka nám – odnesie dieťa do života. Prosté a jednoduché. Ako väčšina rozumných vecí.