Vyštudovala manažment, ktorý sa pri fungovaní desaťčlennej rodiny zíde ako soľ. Hoci s manželom vychováva osem detí, nečakajte strhanú a otrávenú mamičku. Nika Macinská je úspešná podnikateľka, blogerka a autorka knihy!

Vždy ste túžili po takejto veľkej rodine, alebo to priniesol postupne so sebou život?

– Už ako stredoškoláčka som vedela, že určite chcem mať deti. Ale plán bol taký – normálny. Teda dve deti a najlepšie staršieho chlapca a mladšie dievča. Ale keď prišiel ten správny čas, moje plány sa zrazu nedali len tak ľahko naplniť. Viete, ako sa hovorí, človek mieni a pán Boh mení. No a tak sa stalo, že otehotnenie na povel nefungovalo. A to so sebou prinieslo veľa rozmýšľania a upravovania plánov. Ale po prvom pôrode, aj keď bol celkom náročný, som odvážne oznámila manželovi, že budeme mať štyri až šesť detí. A on súhlasil. A tak máme veľkú rodinu. :)

Ako vyzerá bežný deň desaťčlennej rodiny?

– Vyzerá úplne normálne. Myslím, že nie je veľký rozdiel medzi päťčlennou a desaťčlennou rodinou v tom, ako to vyzerá dnes, keď najmladšie dieťa už chodí do školy. Veľký rozdiel to bol vtedy, keď sme mali šesť malých detí. Bolo to fyzicky veľmi náročné. Dnes je to už v pohode. Najstarší sú schopní postarať sa fyzicky o seba sami. Mladších vozím do školy aj zo školy. Ale to by som asi robila, aj keby som mala iba dve deti. Úlohy si už robím iba s najmladšími dvoma. Krúžky majú v rámci školy. Možno najväčší rozdiel je v nákupoch. Vôbec by mi neprekážalo, keby existovalo automatické dopĺňanie zásob potravín, že by som tomu nemusela vôbec venovať pozornosť a chladnička alebo komora by za mňa nahlásila chýbajúce potraviny a tie by sa automaticky doplnili.

Vďaka deťom ste začali písať blog Denník mamy 8 detí, za ktorý ste sa dostali medzi finalistov súťaže Bloger roka 2018. Je to pre vás istým potvrdením, že ste spravili dobre, keď ste išli s kožou na trh?

– Presne tak to je. Je to pre mňa potvrdenie. O písaní som uvažovala už veľmi dlho. Ale až v roku 2018 prišiel ten správny čas, keď všetko do seba presne zapadlo a ja som mohla začať tak, ako som začala. Ťažko povedať, či by som bola písala, aj keby som nemala osem detí. Je to však pravdepodobné, len tie témy by asi boli iné.

Spomínate si ešte na moment, kedy ste sa rozhodli, že ho začnete písať a odhaľovať verejnosti svoje myšlienky? Mali ste nejaké konkrétne ciele, čo chcete ľuďom odovzdať?

– Ten moment, keď som sa rozhodla písať Denník mamy, prišiel už pred dvoma rokmi. Už vtedy som vedela, že to bude práve tento obsah. Chcela som priniesť iný pohľad na výchovu, na veľkú rodinu, na možnosti a príležitosti žien. Ale nesúvisí to len s deťmi. Píšem aj o manželstve, aj o práci. Skrátka o takom bežnom živote mamy, manželky, ale predovšetkým ženy. Chcela som otvárať témy, o ktorých sa bežne nerozpráva. A keď som sa v minulom roku pustila aj do spravovania sociálnych sietí k môjmu blogu, uvedomila som si, že ešte viac chcem prinášať autentický život. Všade okolo vidím dokonalosť. A tá je veľmi ťažko dosiahnuteľná v reálnom živote. Je kopec vecí, ktoré sa nám nepodaria. Je množstvo situácií, keď sme na nervy alebo smutné, alebo nahnevané, alebo aj frustrované. A ja nehovorím, že budem písať len o tom. Ale chcem písať AJ o tom. Lebo taký je život. Rozmanitý. Nielen dokonale krásny.

Blogerka a mama 8 detí: Chcem prinášať autentický život

Popri ôsmich deťoch ste sa neuspokojili „iba“ s rolou matky, ale chceli ste aj podnikať. Bolo ťažké prísť na to, v akej oblasti začať? Hľadali ste dieru na trhu?

– Asi by som to nebola ja, keby som zostala iba na materskej a nič iné nerobila. Obdivujem všetky ženy, ktoré sa pre to rozhodnú. I keď je pravda, že ja som začala podnikať po 8 rokoch materskej, takže to je asi tak čas po 2 – 3 deťoch u niektorých žien. U mňa to bolo 6 detí. Predmet môjho podnikania dozrieval postupne. A nakoniec som sa, síce okľukou, ale predsa dostala k textilnej tvorbe. Teda k tomu, čo som kedysi počas gymnázia snívala, že budem študovať.

Vytvorili ste dve módne značky Mamimo a Imani. Výhovorka: „Deti sú malé, potrebujú ma, nemám čas“, teda asi neobstojí. Poraďte nám, mamám, čo vám pomohlo správne si naplánovať čas?

– Plánovať a naplno využívať čas som sa učila postupne. Asi prvý moment, ktorý si plne uvedomujem, bol rozdiel počas skúškového na vysokej škole, keď som už mala prvé dieťa. Syn sa mi narodil v treťom ročníku a ja som sa zrazu nemohla pripravovať na skúšky tak, ako predtým, keď som ho nemala. Musela som si prípravu rozložiť na dlhšie obdobie, v kratších úsekoch a musela som počítať aj s nepredvídateľnými okolnosťami, ako napríklad prebdená noc, rastúce zúbky a podobne. Tam niekde začala moja škola time manažmentu. :) No a postupne som sa v tom zlepšovala. Dnes fungujem aktívne na rôznych technikách plánovania času, mne osobne najviac vyhovujú kreatívne techniky ako vision board, vlastnoručne vytvorený diár, mapy mysle..., ale neodmietam aj tabuľky a presné záznamy a plánovanie cieľov od krátkodobých až po dlhodobé.

Blogerka a mama 8 detí: Chcem prinášať autentický život

Pri návrhoch mikín a dámskych šiat ste zvolili príjemný bavlnený materiál, sivej, čiernej alebo bielej farby, s jednoduchou geometrickou aplikáciou, žiadne výstrelky, krikľavosť... Odráža tento štýl spôsob vášho života?

– Áno, toto je presne to, čo ma vystihuje. To je aj spôsob, ako sa ja sama obliekam. Odkedy som sa našla v tejto mojej poslednej kolekcii IMANI, nenosím takmer nič iné, len toto svoje oblečenie. :) Vystihuje to ale oveľa viac, ako len štýl obliekania. Nemám rada veľa vecí okolo seba. Mám rada minimalizmus vo všetkom. Ak si mám niečo kúpiť, tak si kupujem to, čo potrebujem. Niekoľkokrát si zvážim, či tú vec iba chcem, alebo ju skutočne potrebujem. Neznamená to, že by som si nikdy nekúpila aj to, čo chcem, ale nebýva to často. Nemám rada plytvanie čímkoľvek. Je mi ľúto, že si ničíme prostredie, v ktorom žijeme. A tak chcem aspoň málinko, ale predsa prispieť svojou troškou. Som si istá, že keby sme každý aspoň trochu ubrali z toho, čo všetko nakúpime, v konečnom dôsledku by to na celej zemi vyzeralo lepšie. Neviem žiť úplne bez odpadu, ale možno sa mi ho časom podarí čo najviac minimalizovať.

Ako vznikol sympatický nápad vpísať z vnútornej strany šiat pozitívny odkaz jeho nositeľke?

– Keď vzniklo IMANI, robila som tričká s textom na hrudi. Texty boli jasne viditeľné pre všetkých. A malo to svoj význam. Ale postupne som si začala uvedomovať, že ak chceme meniť svet, musíme začínať od seba. A v prepojení s deťmi a ich výchovou, som si stále viac uvedomovala, ako sme my ženy dôležité a ako dôležité je to, čo si o sebe myslíme my samy, niekde vo svojom vnútri. Moja skúsenosť je, že každá jedna z nás zažila vo svojom živote sklamanie, odmietnutie, neprijatie… A to sa prenáša ďalej. Často nevedome. A tak som chcela symbolicky zasiahnuť do „vnútra“ – do srdca žien. A preto dnes robím IMANI iba so slovami vo vnútri. A stále ešte nikto nepozná všetky tie slová, ktoré tam dávam. Zverejnila som ich len niekoľko, ale mám ich v zásobe oveľa viac. Lebo každá z nás je jedinečná a potrebuje počuť niečo iné. Takže to zostáva prekvapením pre každú, ktorá si objedná šaty, tričko, tuniku alebo mikinu odo mňa.

Blogerka a mama 8 detí: Chcem prinášať autentický život

Aké posolstvo zanechávate rodičom vo vašej horúcej knižnej prvotine o výchove?

– Moja kniha vyplynula z praxe, z toho, ako som sa učila postupne pri všetkých mojich deťoch to, ako reagujú, čo potrebujú, čo im chýba. Uvedomovala som si sama na sebe, že aj keď ma niektorí ľudia v mojom živote určite milovali, ja som ich lásku necítila, a to ma priviedlo k myšlienkam o tom, že to funguje určite aj opačne. Že keď aj ja niekoho milujem, ešte to nemusí znamenať, že ten druhý sa skutočne cíti mnou milovaný. A tak som sa touto témou zaoberala do hĺbky a na základe toho som uvažovala o emocionálnych potrebách detí, ale aj nás dospelých. Keďže prežívanie lásky je hlavne o emóciách, som presvedčená o tom, že poznanie emocionálnych potrieb nás môže doviesť k tomu, aby sme lásku vedeli napĺňať úplne individuálne tomu druhému spôsobom, ktorý je pre neho najviac prijateľný. Táto prvá kniha je hlavne pre rodičov, aby dokázali porozumieť svojim deťom a ich potrebám. Verím, že aj vďaka príkladom uvedeným v mojej knihe sa podarí rodičom prehĺbiť a upevniť vzťahy so svojimi deťmi a tak dosiahnuť nenásilným spôsobom lepšie fungovanie v rodinách.

Vydané 28.1.2019 o 07:00
Diskusia je len pre prihlásených
0 komentárov
  Prihlásenie
  Na túto akciu sa musíte prihlásiť!
  Registrácia
  Zabudli ste heslo ?
  Do nasledujúceho formulára vyplňte e-mailovú adresu, ktorú ste použili pri registrácii. Inštrukcie o tom, ako obnoviť heslo, vám zašleme e-mailom.

  Zaregistrujte sa

  Objavte všetky dôležité informácie, novinky a dobré rady
  z oblasti rodičovstva v tej správnej sieti.
  Kliknite na kategóriu, ktorá vás najlepšie vystihuje:

  Môžete sa zaregistrovať aj bez zaradenia do kategórie tu.

  Plánujeme
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Pokúšame
  sa
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Sme
  tehotní
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Sme
  rodičia
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Registrácia pre firmy Nestagnujte na zadných stránkach vyhľadávačov, nenechávajte konkurencii svoje obchodné príležitosti. Na portáli DETI.SK Vás Vaša cieľová skupina skutočne nájde. Užívatelia portálu DETI.SK sú reálni klienti, ktorí hľadajú a kupujú všetko potrebné pre deti, rodinu a domácnosť.

  Vyplnením tohto formulára si vytvoríte prístupové konto. Po prihlásení môžete vložiť údaje o Vašej firme, ktoré na našom portáli zverejníme.
  Vaše meno a priezvisko nebude bez Vášho súhlasu zverejnené.
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať malé písmeno, veľké písmeno, aj číslicu.
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Odhlásenie

  Skutočne odhlásiť?

  Áno Nie